Спеціальні потреби

Президенту Румунії знову загрожує імпічмент


Група румунських парламентаріїв зробила новий крок до оголошення імпічменту президента Траяна Басеску. В країні уже цілий місяць триває боротьба за владу між президентом Басеску та прем'єр-міністром Віктором Понтою.

5-го липня депутати від Ліберально-Соціального Союзу (ЛСС) – трипартійної коаліції, в яку входить очолювана Понтою Соціал-демократична партія, обговорили питання про імпічмент і дійшли висновку, що голосування може відбутися вже в найближчу п'ятницю.

Деякі аналітики вважають, що спроби відсторонити президента Басеску від влади не мають під собою юридичної основи. На думку прихильників президента, звинувачення Понти підривають румунську демократію. Вони закликають до відставки прем'єр-міністра, якого раніше звинувачували у плагіаті. Критика кажуть, що кабмін очолює людина, якій інкримінують використання чужих матеріалів при написанні докторської дисертації. Понта відкидає ці звинувачення, стверджуючи, що прихильники президента Басеску навмисне поширюють цю інформацію.

Прибічники прем'єр-міністра, у свою чергу, звинувачують президента в зловживанні владою і порушеннях румунської конституції. Коаліція, яка підтримує прем'єр-міністра, також проштовхнула закон, що забороняє Конституційному суду втручатися у справи парламенту. Ця зміна закону спрощує імпічмент президента і захищає процес від втручання судів. Загалом же доля президента Басеску буде вирішена на всенародному референдумі.

У 2007-му році ЛЛС вже вдалося призупинити повноваження президента, однак за результатами плебісциту він був повернений до влади.

Місяць тому між Понтою і Басеску спалахнув конфлікт щодо того, хто повинен представляти Румунію в Європейській Раді. Парламент проголосував за те, щоб відправити в Брюссель Понту, проте Конституційний суд постановив, що Румунію повинен представляти президент. Понта відправився в Брюссель, не зважаючи на рішення суду.
XS
SM
MD
LG