Спеціальні потреби

Верховна рада продовжила свої повноваження до 2012 року


Верховна рада продовжила свої повноваження до 2012 року
Верховна рада продовжила свої повноваження до 2012 року

Верховна рада підвела риску під дискусією про дату чергових виборів в Україні. Наступні парламентські вибори відбудуться не у березні 2011, як велить нова-стара Конституція, а у жовтні 2012 року. Що ж до президентських виборів, то вони пройдуть у березні 2015.

За продовження на півтора року строку своїх повноважень народні депутати проголосували дружно. Рішення, що потребувало конституційних змін, підтримали 310 народних обранців (при 300 необхідних). При цьому, окрім депутатів більшості та позафракційних, від спокуси не втрималась частина опозиції. Кнопки «за» натисли 41 депутат від фракції НУНС і 7 депутатів від фракції БЮТ.

Останніх уже виключили з фракції. Про це повідомив заступник голови фракції БЮТ Сергій Соболєв на брифінгу у Верховній раді. Він заявив також, що голосування відбувалося у нелегітимний спосіб. «Принаймні 25 осіб, які натиснули кнопки «за», не були присутні в сесійній залі», – обурився Соболєв.

Незаконною назвала пролонгацію повноважень Ради лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. За її словами, «27 березня цього року Верховна рада, діючі народні депутати мусили піти на вибори і подивитися в очі народу. Але сьогодні змінами до Конституції провладна більшість у Верховній раді за дорученням Януковича пролонгувала сама собі повноваження на півтора року просто зберігаючи протизаконно свою владу», – заявила Тимошенко, яку цитує прес-служба БЮТ.

Що ж до виключення сімох бютівців, які, всупереч рішенню фракції, голосували разом із провладною більшістю, то на думку Тимошенко, від того її фракція стане лише сильнішою.

Натомість у провладній більшості прийняте Радою рішення вважають досягненням. Про це сказав на брифінгу в парламенті лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов:

«Ми зробили те, що впродовж багатьох років намагалися зробити і так і не виходило. Ми зістикували в Конституції строки повноважень депутатів місцевих органів, мерів міст, депутатів Верховної Ради і виборів президента»

Перевагою прийнятого закону більшість Ради називає уніфікацію строків повноважень державних органів влади та органів місцевого самоврядування. Відтепер і ті, і ті становитимуть 5 років.

При цьому перехідні положення закону встановлювали, що наступні парламентські вибори відбудуться не в 2011, а в 2012 році, а наступні президентські – у березні 2015 року.

За згадані зміни до Конституції Верховна рада вже голосувала 19 листопада минулого року на своїй попередній, 7 сесії. І ось тепер, у перший день 8 сесії, законопроект схвалений остаточно.

А тим часом експерти, коментуючи те, що відбулося сьогодні у парламенті, кажуть про торги. Парламентарі продовжили строк повноважень президента, а їм віддячили відстрочкою парламентських виборів. Як сказав Голосу Америки професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань, сьогоднішнє рішення парламенту продиктоване політичною доцільністю, а не правом:

«Я думаю, що це рішення передбачуване. Воно вкотре свідчить про те, що в Україні відсутнє верховенство права. Адже зі скасуванням політреформи виникла, м’яко кажучи, правова колізія: коли проводити вибори, за теперішньою Конституцією чи за попередньою? І очевидно, що треба було приймати правове рішення, а не суто політичне. Треба було офіційно звертатися до Конституційного суду, – навіть якщо ми розуміємо, що цей суд дав би наперед прогнозовані висновки. Але тим не менше: правова процедура була б дотримана. Бо зараз вийшло, що парламент просто банально продовжив собі повноваження, і депутати зробили це виходячи зі своїх власних меркантильних інтересів».

Як нагадує політолог, раніше ходили чутки, що всередині партії влади немає певності, коли проводити парламентські вибори – у 2011 чи у 2012 році. Глава адміністрації президента Сергій Льовочкін буцімто виступав за те, щоб провести вибори у 2011 – аби розширити присутність серед депутатів так званої групи Льовочкіна-Фірташа. Зважувалися різні варіанти, і зрештою був зроблений вибір на користь 2012 року. Це знову-таки свідчить про прагматичний, а не правовий вибір, – каже Гарань:

«Партія регіонів все-таки не ризикнула іти на вибори в 2011 році. Регіонали розуміють, що зараз їхні рейтинги впали, і тому вважають за доцільніше відкласти вибори на майбутнє. Але знову ж таки – це доводить, що порушуються правові норми, порушуються конституційні норми і що дійсно іде банальний торг».

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG