Спеціальні потреби

За якими правилами обиратимуть новий парламент?


У залі Верховної ради України
У залі Верховної ради України

У четвер Верховна рада розгляне одразу п’ять законопроектів про вибори нардепів. Серед запропонованих – документ, який лобіюється президентом України Віктором Януковичем, критикується Венеціанською комісією і українськими експертами. Тим не менше експерти прогнозують, що більшість підтримає президентський проект.

Напередодні першого читання опозиція поширила інформацію про намір відкликати свої запропоновані проекти. Натомість фракція БЮТ закликає створити робочу групу 50 на 50 із представників коаліції та опозиції, яка працюватиме над новим, спільним законопроектом. Хоча, на думку голови фракції БЮТ Івана Кириленка, можна було б просто удосконалити вже існуючий закон, який уже отримував схвальні оцінки за кордоном. За словами Кириленка, прийняття президентського документа дозволить провладним партіям монополізувати парламент та знищить опозицію.

Проти ініціативи опозиції виступив спікер Верховної ради Володимир Литвин. На думку голови парламенту, кожна політична сила хоче «прийняти закон про вибори народних депутатів для себе і під себе». Тому Володимир Литвин має намір запропонувати депутатам провести рейтингове голосування по всіх законопроектах.

«Після цього законопроект, який набере найбільшу кількість голосів, буде направлений на повторне перше читання з дорученням профільному комітету доопрацювати всі спірні моменти», – цитує слова спікера прес-служба Верховної ради.

У понеділок профільний парламентський комітет провів слухання по запропонованих законопроектах. Голова підкомітету з питань виборчого законодавства, член фракції БЮТ Сергій Подгорний зазначив під час засідання, що провладний законопроект не можна розглядати, так як він «дає можливість владі для маніпуляцій та матиме негативні наслідки для суспільства».

Проти законопроекту регіоналів на слуханнях висловився і директор Венеціанської комісії Томас Маркерт. Пропорційна система виборів та відкриті партійні списки – ось чого потребує виборча реформа в Україні на думку Венеціанської комісії. Провладний законопроект пропонує повернення до старої мажоритатно-пропорційної системи, застосування якої в Україні, на думку Томаса Маркерта, мало негативний досвід.

Під час слухань критикувати існуючий документ почала й радник президента, керівник головного управління з питань конституційно-правової модернізації адміністрації президента Марина Ставнійчук. Зокрема, вона зазначила, що законопроект більшості містить багато неконституційних положень, і якщо їх не змінять – президент буде ветувати документ. Змішану систему Марина Ставнійчук вважає ненайкращим варіантом для України.

Депутат від Партії регіонів, член парламентського комітету з питань правової політики Владислав Забарський натомість зазначив, що було б некоректно, якби адміністрація президента писала закон про вибори замість парламентарів.

«Саме Верховна рада є тим органом, який формує законодавчу базу в країні, зокрема, виборче законодавство. Про це нам неодноразово говорили і наші закордонні партнери: саме парламент повинен визначати правила гри, за якими він буде обиратися», – зазначив депутат-регіонал.

Владислав Забарський зазначив, що його фракція планує розглянути у четвер й інші законопроекти, а той документ, який отримає більшість голосів, стане законом, за яким проведуть майбутні вибори.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG