Спеціальні потреби

Британський уряд обіцяє жорстко розібратися із заворушеннями


Протягом кількох ночей поспіль в Лондоні та інших британських містах молодь підпалювала машини та будівлі, грабувала будинки та билась із поліцією. Погроми спалахнули після того як поліцейські за нез’ясованих причини застрелили 29-річного чоловіка в одному з бідних кварталів Лондона.

Від самого початку бунту серед його причин називали значне урізання фінансування соціальних програм з боку уряду Девіда Камерона, а також хронічне безробіття та повільне відновлення економіки країни.

Проте деякі спостерігачі вважають, що оскільки погромники не висувають політичних, або соціальних вимог – ними керує лише бажання наживи.

Так, професор Кріс Гемнетт з Кінгс Колледжу каже:

«Те, що ми бачимо це грабунок як розвага. Це не протести проти дій уряду. На вулицях лютують люди, які хочуть екстремальних розваг».

Гемнетт вказує, що епіцентри бунтів знаходяться в районах де проживають вихідці з Африки та Карибів – які традиційно мають непрості стосунки з поліцією. За словами професора Гемнетта ці лондонці менш освічені, серед них більше безробітних та вищий рівень злочинності.

Протилежну думку мають деякі молодіжні активісти. Вони з обуренням ставляться до погромів, але зауважують, що розуміють розпач багатьох своїх однолітків, для яких немає роботи, які страждають через зменшення фінансування молодіжних програм з боку уряду.
Видання Форбс, сьогодні повідомило, що серед погромників, які вже постали перед судом є і 15-річний українець. Затримані часто самі не можуть назвати причини, які штовхнули їх до участі в грабунку, але загалом всі вони відчувають себе чужими в суспільстві.

Рівень злочинності в Англії один із найвищих в ЄС. Близько 18 відсотків молоді у віці від 16-ти до 24-ох років не мають роботи, а серед чорношкірої молоді безробітних майже половина.

Тепер, коли британський уряд намагається подолати величезний державний борг скорочуючи соціальні програми, майбутнє молоді з найбідніших верств стає ще менш райдужним. З огляду на це, багато експертів кажуть, що буде відверто недалекоглядно вважати, що погроми в англійських містах не пов’язані з економічною кризою та політикою уряду.

«Між частиною британської молоді та політичним істеблішментом існує глибокий розрив», - каже Метью Гудвін професор політології з університету Ноттінгему.

"Твердження, що заворушення не пов’язані зі зменшеннями фінансування соціальних програм – нічим не обґрунтовані. Якщо це правда, то виходить що сотні молодих людей, дітей, просто діють ірраціонально. Не думаю, що це так".

Тим не менше, прем’єр-міністр Англії Девід Камерон, який повернувшись із відпустки вже провів дві екстрені урядові зустрічі за зустрівся із поліцією, не має співчуття до реальних чи уявних проблем погромників.

В своїй промові він назвав причинами безладу самолюбство, безвідповідальність, відсутність дисципліни в школах та навіть погане виховання дітей батьками.

«Очевидно, в країні існує велика проблема з бандами. Дуже тривалий час ці групи молодиків зневажають суспільство. Я переконаний, що вони не представляють більшість молоді цієї країни, яка зневажає їх, так само як і всі ми. Частина нашого суспільства не просто проблемна, а відверто хвора», - заявив Камерон.

Камерон вже пообіцяв, що поліція діятиме жорсткіше, винних жорстко каратимуть, а грабіжників, які потрапили в поле зору камер буду заарештовані та підуть під суд.

Влада рішуче налаштована повернути собі контроль на ситуацією якими б не були причини вуличного насильства.

У Манчестері та Салфорді погромників попередили, що їх примусово позбавлятимуть соціального житла, якщо їх буде ідентифіковано за знімками камер спостереження.

Міські ради обох міст вже оприлюднили попередження, що мешканців соціального житла «викидатимуть геть», якщо вони, або їх діти братимуть участь в грабунках.

А у Грінвічі міська рада заявила, що домагатиметься виселення всіх мешканців, які беруть участь в злочинних діях.

XS
SM
MD
LG