Спеціальні потреби

Вирок білоруському опозиціонеру Віктору Бабарико прокоментували ЄС, міжнародні огладачі, опозиція


Віктор Бабарико
Віктор Бабарико

Несправедливим та довільним назвали вирок білоруському опозиціонеру Віктору Бабарико в ЄС.

"ЄС вимагає негайного та безумовного звільнення пана Бабарико та усіх політичних в'язнів, затриманих журналістів та людей, які перебувають за ґратами за застосування своїх фундаментальних прав. Режим має припинити репресії та несправедливість та притягнути винних до відповідальності", - йдеться у заяві.

Вирок засудила і міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде. На її думку, він "віддаляє Білорусь від реального вирішення поточної кризи".

Рішення суду активно коментують міжнародні оглядачі.

"Його справжнім "злочином" була спроба кинути виклик Лукашенку на президентських виборах 2020 у Білорусі", - пише аналітик Олександр Кокчаров.

Дослідниця аналітичного центру CEPA Катя Глод відзначає, що Бабарико є найбільш популярним кандидатом у президенти у Білорусі та "моральним авторитетом" і, на думку Глод, "має хороші шанси стати білоруським Нельсоном Манделою".

"Диктатор не терпить опонентів", - пише про вирок виконавчий директор правозахисної організації Human Rights Watch Кеннет Рот.

Як повідомлялось, Верховний суд Білорусі засудив колишнього главу «Білгазпромбанку» Віктора Бабарика до 14 років позбавлення волі. Він буде відбувати покарання в колонії посиленого режиму.

Суд визнав Бабарика винним в отриманні хабара в особливо великому розмірі та легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. Крім того, екс-банкіру призначений штраф в розмірі 145 тисяч рублів. Він також позбавлений права займати посади, пов'язані «з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків на п'ять років». Оскільки вирок винесено судом вищої інстанції, Бабарика не має права оскаржити рішення.

Віктор Бабарико разом з сином Едуардом, який очолював його передвиборний штаб, були затримані в Мінську 18 червня минулого року, і відтоді вони перебувають під вартою. За три дні до арешту Бабарика білоруська влада взяла «Білгазпромбанк» під контроль, затримавши більше 10 високопоставлених менеджерів за підозрою в шахрайстві.

Amnesty International визнала Віктора Бабарико та інших обвинувачених у справі в'язнями сумління.

Після арешту Бабарико, чимало членів його передвиборного штабу і прихильники підтримали на виборах президента Білорусі Світлану Тихановску, а потім брали участь в масових протестах проти режиму Лукашенка.

Коментуючи вирок Бабарико, Тихановська назвала його "одним із тих, хто пробудив країну минулого року". Вирок, вважає Тихановська, є помстою з боку режиму.

Між тим радник Тихановської Франак Вячорка твітує сьогодні, що, на його думку, Бабариком "не відбуде термін - ми звільнимо усіх політичних в'язнів якомога швидше".

Дивіться також: Чому літні школи у США переживають справжній бум – розповіді батьків та освітян

XS
SM
MD
LG