Спеціальні потреби

Чи судитимуть Кучму? - 2005-03-17


Київ - 17 березня. Чи відбудеться суд над Леонiдом Кучмою? Можливість притягнення колишнього президента до кримінальної відповідальності дедалі активніше обговорюють в українському суспільстві. Громадська думка поділилася – одні вимагають для екс-президента негайної лави підсудних, інші твердять, що найбільшим покаранням для нього стане суспільний остракізм.

Виглядає на те, що екс-президентові, який вже побував і ще не раз має прийти на допит в Генпрокуратуру, не вдасться уникнути кримінальної відповідальності. Голова Служби безпеки України Олександр Турчинов каже, що «не може цього виключати». А президент Віктор Ющенко в середу заперечив твердження про те, буцімто давав Кучмі будь-які гарантії недоторканності. Президент вважає – якщо у правоохоронців, які розслідують справу Гонгадзе, є запитання до колишнього глави держави, то слідство повинно їх поставити.

Чи відбудеться суд над Кучмою? Це питання розкололо політикум і суспільство. Навіть у команді вчорашніх соратників по революції – кардинально протилежні думки. Лідер соціалістів Олександр Мороз наполягає на негайному судовому розгляді “справи Кучми”, міністр Євген Червоненко закликає до прощення, кажучи, що екс-президент вже й так “знаходиться сьогодні на власних похоронах”. Громадська думка поділилася так само. Як свідчать дані Центру Разумкова, хоч більше половини українців ставиться до колишнього президента негативно, лише третина жадають крові, вважаючи, що його слід притягти до суду. Більше тих, хто каже: екс-президент, що себе заплямував, повинен просто зникнути з політики. Питання обговорюють на шпальтах газет, у телевізійних шоу, просто на вулицях міст. Ось що кажуть кияни, яких я запитала, про можливість суду над Леонідом Кучмою: - «Він був нашим президентом, ми його два рази обирали, я сама особисто за нього поставила галочку. Ну суд – не знаю, чи буде він чи ні, але він нічого не вирішить... Бо це наш президент, що з нього ще можна взяти…».

- «Над Кучмою повинен бути суд, і не тільки над Кучмою, а над його командою, і це було завдання революції...».

- «Так, думаю, що Кучма повинен все-таки відповісти, так, щоб народ знав – не там десь на допиті, а щоб люди знали, в чому його вина».

- «Він має відповісти за весь стан в державі, а найперше за оті злочини, що коїлися проти журналістів, відомих політиків, за вбивства, за зникнення, за знущання, за тортури, за все, що в нас було, особливо за корупцію... Якесь ув`вязнення йому повинно бути. Уже суспільне покарання йому є – наша думка народна, а треба щоб і судова гілка тут прийняла тут участь».

- «Щоб пожив так як наші оці пенсіонери живуть, на їхню зарплату, і все, більше нічого. Не треба ні тюрми, хай поживе на зарплату, як наші старенькі, як ветерани війни живуть».

- «Все-таки він президент, хай уже йде і не морочить людям голову. Ну а якщо, звичайно, він винний у смерті Гонгадзе, то це діло його совісті. І я думаю – така слава за ним страшна буде, що то буде страшніше за всякий суд».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG