Спеціальні потреби

Команда Ющенка формує нову владу - 2005-01-13


Київ - 12 сiчня. Команда Вiктора Ющенка працює над принципами формування нового уряду. Завдання номер один, кажуть політики, визначення претендента на посаду прем’єр-міністра.

Попри перспективу судового розгляду скарг команди Януковича щодо невизнання результатів виборів у Верховному Суді, українські політики найбільшою інтригою вважають інше – формування нової влади. Зараз виробляють принципи, за якими формуватиметься новий уряд та інші органи влади. Раніше Віктор Ющенко казав, що партії, які його підтримали, претендуватимуть на певну кількість посад - наприклад він назвав 25 відсотків для блоку Тимошенко та стільки ж для соціалістів. Зараз люди з близького оточення Ющенка кажуть, що цей принцип може бути суттєво відкорегованим. Говорить Юрій Костенко:

«Ні про які квоти мова не йде, а йде поки що переговорний процес, який має визначити кандидатуру прем`єр-міністра, що об`єднає якомога ширше коло депутатів для того, аби це була стабільна парламентська більшість. Я не думаю, що це буде арифметичний підхід, про який так багато говорять. Без сумніву певні принципи не квотування, а розподілу посад повинні бути встановлені. Бо нерівнозначний вклад політичних сил у перемогу Ющенка. По-друге, ми не можемо за рахунок арифметичного підходу нехтувати принципами професійності влади. Тому я думаю, що це буде комбінований підхід».

Головне завдання зараз – визначити кандидатуру прем`єра. Поки що фігурують чотири персони – Порошенко, Тимошенко, Кінах та Мороз. Всі вони мають шанси на проходження через парламент. Поки що головні вимоги до прем`єра такі. Говорить Олександр Мороз:

«Це має бути професіонал, який працював би, керуючись законами, а не якимись політичними вказівками. Далі в уряді не повинно бути бізнесменів. Хто займається бізнесом, нехай займається; йому треба створити умови, вільні від адміністративного втручання, але він не повинен займатися владою. Бо хоче він цього чи не хоче, а він буде займатися своїм бізнесом. І третє, кандидат не повинен бути представником одного з трьох кланів - дніпропетровського, донецького та київського».

Вже далі, після затвердження прем`єра, робоча група, координатором якої є Олександр Зінченко і до складу якої входять лідери партій з коаліції Сила народу, буде розглядати кадрові пропозиції. Від нової команди чекають формування цілком нової влади – каже Юрій Костенко: «Я можу сказати як голова УНП, що наші вимоги будуть дуже жорсткими щодо команди. Ми будемо вимагати від своїх політичних побратимів, щоб в уряді і у владі на місцях не було одіозних фігур, і людей, що придушували демократію не вчора лише, а з 1991 року, щоб це були люди з чистими руками, і щоб ці люди були патріотами української держави і українського народу».

Одночасно з формуванням нової влади відбувається і формування нової опозиції. Туди збираються далеко не всі, хто щиро підтримував Віктора Януковича. Наприклад, відомий бізнесмен та депутат Віктор Пінчук заявив, що не буде в опозиції до нової влади. Процес відтоку із колишніх провладних фракцій триває. Кістяком нової опозиції можуть стати Регіони та СДПУ(о), якщо їм не запропонують місця у більшості – каже есдек Ігор Шурма:

«Якщо одна із сторін не хоче тебе бачити учасником діалогу, то дуже важко на щось розраховувати. Якщо буде пропозиція, діалог буде вестися. Якщо пропозиції [про членство в більшості] не поступить, то об`єднані соціал-демократи повинні розглядати свою участь у форматі опозиції. Але знову таки існують проблеми, бо закону про парламентську опозицію не існує. Повинна бути розроблена концепція, як функціонуватиме ця опозиція».

Окрему позицію, вочевидь займатимуть і комуністи, хоч раніше їх голосування часто співпадали із фракцією Януковича. Не виключає опозиційності і Олександр Мороз, якщо пропозиції Ющенка не задовольнять його вимоги щодо пристуності у новій владі.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG