Спеціальні потреби

Йде пiдготовка до переголосування другого туру - 2004-12-06


Київ - 5 грудня. В Україні продовжують готуватися до переголосування другого туру президентських виборів. У недiлю в принципi мала поновитися передвиборча кампанiя, втiм ознак цього не було видно.

Розшифровка розмови Iгоря Гулявого з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком:

IГ: Руслане, чи поновили кандидати свою виборчу кампанію?

РД: Згідно з рішенням Центральної виборчої комісії, в неділю, дійсно, була поновлена агітаційна кампанія. Втiм iз-зовні поки що ознак поновлення не видно. Принаймні на телебаченні реклами не помітно. Штаби, очевидно, працюють над тактикою цієї виборчої кампанії. Втім, поки що, існують сумніви, чи братиме участь у голосуванні Віктор Янукович. Кучма неодноразово говорив, що прем’єр у разі повторного переголосування не буде брати участi в ньому. У суботу прес-секретар Віктора Януковича Ганна Герман сказала, що Віктор Янукович все ж таки погодився брати участь у переголосуванні, але Степан Гавриш радить йому все таки знятися. І хоча він при цьому зазначає, що це його особиста позиція, втім, згідно iз законом, якщо Віктор Янукович зніме свою кандидатуру до 16 грудня, тобто за 10 днів до голосування, у ньому візьме участь той, хто посів третє місце, тобто Олександр Мороз. Якщо Віктор Янукович зніме свою кандидатуру менше ніж за 10 днів до голосування, в бюлетень буде внесено лише призвіще Віктора Ющенка, і йому треба буде набрати не менш ніж 50 відсотків голосів виборців.

Сторонники Ющенка продовжують мітинг на Майдані Незалежності в центрі української столиці. Так само стоїть наметове містечко, і за моїми особистими спостереженнями кількість людей в центрі української столиці не зменшується. Продовжується також блокування адміністративних будівель: Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів. Соціологи кажуть, що позиція Віктора Ющенка перед другим туром голосування, тобто перед переголосуванням, поки що виглядає сильніше. Проти Ющенка можуть грати фальсифікації, до яких знову може вдатися влада, якщо Верховна Рада не внесе змін до законів про вибори президента та Леонід Кучма не подасть новий склад Центральної виборчої комісії, як того вимагає опозиція.

ІГ: До речі - про поправки до закону про вибори президента. Чи є можливість, що їх все ж таки розглянуть до переголосування 26 грудня?

РД: У суботу Верховна Рада не змогла ухвалити ці поправки до закону про вибори, у тому числі через позицію соціалістів. Олександр Мороз, лідер Соцпартії, з парламентської трибуни сказав, що спочатку треба проголосувати політичну реформу, і «Наша Україна» на це не погодилася. Вона відкинула цей варіант пакетного голосування. Депутати розійшлися до 14 грудня, але вже зараз говорять, що вони можливо зберуться на сесію у вівторок, і саме в цей час можуть бути ухвалені необхідні поправки до Закону про вибори президента, які можуть звести до мінімуму можливість фальсифікацій.

ІГ: Після конфлікту в стінах Верховної Ради оглядачі почали говорити про ймовірний розкол у коаліції, яка підтримує Віктора Ющенка. Чи дійсно ця суперечка може призвести до того, що соціалісти відмовляться від його підтримки напередодні переголосування?

РД: Ніякого розколу в коаліції, яка підтримує Віктора Ющенка, немає. Принаймні це стверджує Юрій Луценко. Він каже, що у суботу трапилася технічна неузгодженність. Про це він заявив у виступі на Майдані Незалежності у Києві. Він сказав, що сторони домовлялися про те, що політична реформа буде проголосована на початку грудня, але тоді вважалося, що на початку грудня вибори вже закінчаться, і президент буде відомий. Саме цією технічною неузгодженністю Юрій Луценко пояснив конфлікт між партнерами по коаліції. Але він знову таки наголосив, що ніякого розколу немає. Такої самої позиції дотримується і Юлія Тимошенко, яка в неділю провела прес-конференцію. Вона підтвердила, що коаліція віддасть свої голоси за політреформу, але тільки після виборів президента. Вона каже, що Олександр Мороз і його партія залишаються партнером коаліції, адже втрата така була б досить суттєвим ударом по позиціях Віктора Ющенка, адже в Олександра Мороза дуже багато прихильників в центральній Україні, і саме на їх голоси розраховує Віктор Ющенко під час переголосування 26 грудня.

XS
SM
MD
LG