Спеціальні потреби

Експерти прогнозують палкі дискусії у Верховній Раді України стосовно подання президента про участь українських військових у миротворчих операціях в Ліберії. - 2003-12-07


Наступного тижня депутати Верховної Ради України можуть повернутися до розгляду подання президента КУЧМИ про відправлення українських миротворців до Ліберії. Експерти прогнозують палкі дискусії в парламенті з цього приводу. У Верховній Раді прихильників і противників участі України у врегулюванні конфліктку в цій африканській країні майже рівна кількість.

Питання відправки українських миротворців до Ліберії у Верховні Раді розгладалося вже двічі. І обидва рази для ухвалення позитивного рішення голосів не вистачало. Цього тижня депутати можуть знов повернутися до розгляду подання президента Кучми. Експерти прогнозують, що воно знову розколе парламент навпіл -на прихильників та противників.

У жовтні Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй запропонувала Україні направити в Ліберію миротворчу бригаду і вертолітний загін. Міністерство оборони готове послати в цю країну 350 військових та 20 осіб обслуговуючого персоналу. Миротворці мають перевозити персонал місії ООН, проводити патрулювання повітряного простору та надавати вогневу підтримку піхотним підрозділам.

Колишній міністр зовнішніх справ, депутат Генадій Удовенко називає цю пропозицію від ООН успіхом української дипломатії. Він каже, що дуже важко потрапити в чергу держав, які пропонують Об’єднаним Націям свої послуги. Крім того, що брати участь у миротворчих місіях почесно, це також приносить матеріальні здобутки, нагадує Удовенко. Щомісяця ООН платитила б Україні близько півтора мільйона доларів.

Генадій Удовенко: «Зароблять ті люди, які брали б безпосередню участь – досить високі зарплати. Ну, і держава. Ці гроші можна було б асигнувати на військову реформу»

Президент Центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова Анатолій Гриценко погоджується, що Україна зацікавлена в участі в миротворчих операціях ООН.

Анатолій Гриценко: «Це дає можливість за умов обмеженого воєнного бюджету здійснювати хоч і не бойову, але все ж таки підготовку людей, і льотчиків зокрема. Це також мовна підготовка, співпраця із зарубіжними партнерами. Оскільки зрозуміло, що ризики, які будуть загрожувати світу і Україні зокрема, це будуть транснаціональні ризиики. І треба буде спільними зусиллями все це компенсувати».

Однак Ліберію Гриценко називає не найкращим місцем, куди слід направляти українських миротворців. Ця країна в стані збройного конфлікту. А тому ризик для життя українських військових досить високий.

Голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Микола Поліщук виступає проти місії в Ліберію. Його аргументи із області медицини. За словами експерта, до 60% миротворців повертаються із місій із психічними розладами. Майже третина військових, після року служби стають імпотентами. Крім того, Поліщук звертає увагу на те, що Ліберія одна із перших в світі за поширенням інфекційних хвороб – холери, малярії та жовтої лихоманки. Європейці переносять ці екзотичні хвороби значно гірше місцевого населення. Тому експерт радить не поспішати із висновками про матеріальні здобутки миротворчої місії до Ліберії.

Микола Поліщук: «Ми однозначно будемо мати і більшу кількість учасників і інвалідів війни, ми будемо мати більшу кількість людей, які повернуться із психічними розладами. На мій погляд, в Європі миротворчі місії повинні виконувати європейці. В Африці – африканці. А в Азії – азійці. Ці люди мають більш споріднені генетичні умови, і клімато-епідеміологічні, і психологічні».

Микола Поліщук каже, що фракція Блоку «Наша Україна» прийняла рішення не підтримувати відправлення миротворців до Ліберії. Очевидно, як і раніше проти цього проголосують інші опозиційні фракції – Соцпартії, КПУ та блоку Тимошенко.

За спостереженнями Анатоля Гриценка, багато противників місії і серед депутатів більшості. Однак експерт прогнозує, що з третьої спроби парламент нарешті проголосує за відправлення миротворців до Ліберії. При цьому він зазначає, що депутати під час голосування будуть керуватися не інтересами держави, чи питаннями безпеки миротворців, а зовсім іншими мотивами.

Анатолій Гриценко: «Це буде здійснено під впливом, дехто називає це тиском, з боку зовішнішніх сил. Якщо президент вирішить остаточно, що це потрібно, значить більшість за це проголосує. На цьому фоні можна продавити це рішення. Але це вже буде рішення і відповідальність президента».

У разі ухвалення позитивного рішення українські миротворці перебуватимуть в Ліберії щонайменше рік. Однак Рада Безпеки ООН може продовжити мандат свого контингенту і на більш тривалий термін. Українські миротворці зараз виконують місії в Іраку, Косові, Сьєрра-Леоне та Лівані.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG