Спеціальні потреби

Перспективи схвалення бюджету 2004 - 2003-09-29


Верховна Рада України впритул наблизилася до розгляду проекту державного бюджету на наступний рік. 16 жовтня депутати голосуватимуть за його прийняття в першому читанні. Голова бюджетного комітету Петро Порошенко передбачає, що цьогорічний бюджетний процес буде надзвичайно складним.

П.Порошенко: „На сьогоднішній день в проекті бюджету є кричущі тези, які потрібно негайно змінити. Дуже простий приклад ситуація із ПДВ в сільському господарстві. Уявіть, що кожен виробник повинен створити за три місяці бухгалтерію, визначити кошти для її утримання. Податкова адміністрація повинна буде з 1 січня йти в село, яке в надзвичайно важкому становищі, і стягувати з нього податок на додану вартість.”

Крім цього, Порошенко вказує на деякі інші принципові моменти в урядовому проекті держбюджету, які особисто він не підтримує. Уряд пропонує не відшкодовувати податок на додану вартість експортерам продовольчих товарів. Голова бюджетного комітету переконаний, що це в першу чергу вдарить по селянах, які отримуватимуть за вироблену продукцію на 20% менше.

Багато претензій до урядового проекту держбюджету може бути у освітян. Член парламентського комітету з питань освіти і науки Станіслав Ніколаєнко вважає, що урядовий проект гірше ніж нинішній бюджет. Формально збільшуються лише витрати на фонд заробітної плати. Але зміни окладів не передбачається. Вчителю, який прийде працювати в школу після закінчення університету платитимуть 221 гривню, що менше посадового окладу шкільних прибиральниць.

Неприйнятним вважає Ніколаєнко пропозицію уряду Януковича запровадити ПДВ на наукові дослідження. Він також не сприймає намір Кабінету міністрів скоротити пенсії науковим працівникам.

Ніколаєнко вважає, що в урядовому проекті бюджету свідомо закладається фінансування витрат на комунальні послуги для навчальних закладів на третину від потреби. Таким чином пеня за прострочені платежі за електроенергію, за словами депутата, у п’ятикратному розмірі перекачується у приватизовані обленерго.

Комітет пропонуватиме закласти в бюджет підвищення зарплат освітянам принаймні на 20% і збільшити витрати на наукові дослідження. Станіслав Ніколаєнко звертає увагу, що уряд Януковича намагається незаконно скоротити деякі витрати на освіту, які передбачені цьогорічним бюджетом.

С.Ніколаєнко: „Починаючи з 1 серпня ціла низка статей, таких як комп’ютеризація сільських шкіл, комунальні платежі, фізична культура, спорт переносяться ніби на грудень. Але не треба бути великим прогнозистом, щоб сказати, що в грудні їх платити ніхто не буде.”

Голова бюджетного комітету Верховної Ради Петро Порошенко каже, що уряд підготував проект постанови про скорочення витрат також на інші соціальні програми. Але він не бачить підстав для схвалення такого рішення парламентом.

П.Порошенко: „Нам постійно стверджують що бюджет виконується. Які ж підстави будуть голосувати за ці зміни. Це рішення незаконне. Без згоди Верховної Ради Уряд не має права на прийняття цього рішення.”

Порошенко каже, що в середині жовтня Верховна Рада заслухає звіт уряду про виконання цьогорічного бюджету за підсумками дев’яти місяців. На ньому буде проаналізовано дії уряду щодо скорочення витрат на соціальні програми.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG