Спеціальні потреби

Експерти оцінюють перспективи нового уряду


Зв'язки із великим бізнесом багатьох міністрів заважатимуть їм проводити збалансовану та неупереджену політику. Відразу після формування Кабміну оглядачі заговорили про вади новго складу уряду і виклики, які йому доведеться долати.

Політолог Олексій Гарань звертає увагу на очевидну суперечливість деяких кадрових рішень: «Мене, наприклад, вразило призначення Дмитра Табачника на посаду міністра освіти. Ми знаємо, по суті, антиукраїнські висловлювання цього політика і ставлення до нього з боку значної частини української інтілігенції. Такі призначення лише поглиблюють розкол країни. Постать Василя Цушка на посаді міністра економіки також викликає, особисто в мене, велике запитання. Мені здається, що таким підходом до формування урядової команди Партія регіонів хотіла показати, що взяла реванш за попередні поразки» - зазначив експерт в інтерв'ю «Голосу Америки».

Заперечення в оглядачів викликало й призначення головою Служби безпеки України Валерія Хорошковського. Проти такого рішення висловився парламентський Комітет з питань безпеки і оборони, заявив його голова Анатолій Гриценко: «Я вважаю, що на чолі правоохоронного органу, спецслужби не може бути людина - навіть якщо вона має прекрасні менеджерські здібності - яка є крупним бізнесменом, яка володіє надпотужним недійним ресурсом. Це абсолютно очевидний конфлікт інтересів і не така людина повинна очолювати правоохоронний орган і спецслужбу».

Політолог Володимир Цибулько вбачає за цим спробу нової влади отримати лояльність потужного медійного ресурсу, який контролює Валерій Хорошковський. Експерт вважає це невипадковим. Володимир Цибулько каже, що Миколі Азарову доведеться йти на вкрай непопулярні кроки, і не виключає спроб нової влади встановити контроль над іншими ЗМІ: «Новому уряду доведеться спробувати зменшити соціалістичні споживчі апетити в країні. Фактично зараз уряд Азарова повинен забути про всі виборчі обіцянки Януковича. З такою спадщиною ніякі найближчі вибори ця команда не виграє. Тому я думаю, що не просто так перенесли місцеві вибори. «Регіони» розуміють, що при такому скороченні бюджетних витрат, навряд чи вдасться зібрати достатню кількість голосів. А для того щоб погасити невдоволення буде потрібно обмежити свободу слова» - зауважує оглядач. Наступним кроком «регіоналів» він прогнозує спробу вибудувати вертикаль влади на місцях, проте очікує потужний спротив місцевих еліт, особливо в областях, де Янукович не мав значної підтримки на виборах.

Показовою також Цибулько називає повернення до, так званої, багатовекторної зовнішньої політики. «На рівні публічних заяв ця багатовекторність вже повернулася. Команда Януковича, мені здається, діє так, як колись президент Леонід Кучма намагався вибудовувати свої стосунки із тодішнім президентом Росії Борисом Єльциним - проросійська риторика в обмін на економічні преференції. Але нинішнє російське керівництво навряд чи мінятиме любов Януковича до російської мови на якісь економічні поступки. Тому якогось економічного ефекту від цієї багатовекторності України я б не чекав», - вважає цей експерт.

Олексій Гарань припускає, що уряд в нинішньому складі проіснує недовго: «Миколі Азарову, очевидно, доведеться ухвалювати вкрай непопулярні рішення і брати вогонь критики на себе. Я не виключаю, що новий керівник уряду є перехідною фігурою, який візьме на себе відповідальність за ці непопулярні рішення і згодом буде змушений залишити посаду».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG