Спеціальні потреби

Деякі українці США не готові визнати вибори демократичними


<!-- IMAGE -->

На відміну від спостерігачів більшості міжнародних місій, які дали схвальну оцінку президентським виборам в Україні, деякі спостерігачі від українських організацій США не поспішають з таким висновком. Український конгресовий комітет Америки та Світовий конгрес українців заявили про порушення, помічені під час моніторингу виборчих дільниць 7 лютого, і висловили сумнів у тому, що вибори були «чистими».

На прес-конференції в Києві президент УККА, голова місії міжнародних спостерігачів від УККА і СКУ Тамара Олексі повідомила про порушення, зафіксовані членами місії. Агітаційні білборди одного з кандидатів, що висіли у день виборів; голосування за копіями паспортів та складання додаткових виборчих списків без рішення суду; підозріле – подеколи у 5 разів – збільшення кількості хворих у лікарнях у день голосування. Такі та інші факти містяться у звітах 136 спостерігачів від українських організацій США, які працювали на 220 дільницях у різних регіонах України.

«Порушення були», – наголосив на прес-конференції головний спостерігач від Українського конгресового комітету Америки суддя Богдан Футей. Як він додав, – «Чи всі ці всі порушення можуть бути підставою для зміни результатів виборів, це, очевидно, ще є питання. Будемо чекати на офіційне оголошення результатів ЦВК. Почекаємо, поки з дільниць надійдуть протоколи, хто буде оспорювати ті протоколи і чи будуть судові процеси».

<!-- IMAGE -->

Як заявив суддя Футей – незмінний спостерігач на всіх виборах в Україні, починаючи з 1991 року – на нинішніх виборах його як правника найбільше занепокоїло те, що виборчий закон був змінений за кілька днів до голосування. Таку ситуацію суддя порівнює з футбольним матчем:

«Почалася гра в футбол. Перший тайм закінчився, а в перерві міняються правила гри. Навіть якщо це не матиме жодних наслідків, але воно зле виглядає. Це значить – щось не в порядку з виборчим процесом».

Своєю чергою, сумнівається у демократичності й прозорості виборів головний спостерігач від Світового конгресу українців, екс-голова СКУ Аскольд Лозинський. Як він зауважив на прес-конференції в Києві, «Я не кажу, що я є розумніший, ніж міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, але я україномовний, працюю без перекладача і є страшний скептик і цинік. І тому, окрім дрібних виборчих проблем, бачу й інші, серйозніші».

За словами Лозинського, на дільницях у Києві він побачив багато молодих людей серед членів комісії, які представляли кандидата Януковича. Це його здивувало – адже вважається, що електорат Януковича це здебільшого літні люди. Проте у розмовах з’ясувалося, що ці люди представляють інтереси лідера Партії регіонів зовсім не з ідейних міркувань – для них це просто можливість заробити.

«Я це називаю демократія бідності. В Україні є бідні люди, які потребують допомоги і які заради заробітку погодяться вийти на будь-який політичний мітинг, представляти у виборчій комісії «не свого» кандидата, продати свій голос. І є олігархи, які хочуть на цій бідності спекти свою політичну печеню і можуть це дуже легко влаштувати. Тому я поки що не можу сказати, що ці вибори не були підкуплені. Причому суд не вирішить цього питання. Бо якщо можна купити виборців в Україні, то можна купити і суд. Чому ні?», – зауважив Аскольд Лозинський. Як додав екс-голова СКУ,
«Я не готовий визнати Віктора Януковича президентом України, не готовий це зробити і Світовий конгрес українців. Що буде далі? Поживемо – побачимо».

Нагадаємо: у місії спостереження за другим туром президентських виборів в Україні взяло участь близько 4 тисяч міжнародних спостерігачів. Абсолютна більшість спостережних місій, у тому числі місія ОБСЄ, дали позитивну оцінку виборам. Схвально оцінив організацію виборів також уряд США. Як сказано в заяві посольства США в Україні, «Проведення і першого, і другого турів виборів засвідчило, що зроблено ще один крок у напрямку зміцнення української демократії».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG