Спеціальні потреби

РНБО України попереджає про нову газову кризу


Рада національної безпеки і оборони України попереджає про ймовірність повторення нової газової кризи. Про такий сценарій йдеться в аналітичній записці, оприлюдненій на Інтернет-сторінці РНБО.

В документі вказується, що в такому розвиткові подій може бути зацікавлена Російська Федерація. Мовляв, таким чином хочуть дискредитувати Україну і змусити її укласти нові газові угоди на менш вигідних для неї умовах. Метою такого плану може бути отримання Росією контролю над українською ГТС та отримання важелів впливу на країни Євросоюзу. Вірогідність такого розвитку подій експерти РНБО називають досить високою і прогнозують, що сценарій може бути розрахований на три-п'ять років. Додатковими важелями впливу на Україну у звіті називають штрафи за недобір газу та судові позови від дочірньої структури російського «Газпрому» компанії «Росукренерго». Їх претензії можуть складати мільярди доларів.

Незгоду з такими прогнозами висловили в НАК «Нафтогаз України». В українській газовій монополії вважають висновки експертів РНБО суперечливими. Мовляв, усі українські лідери дали Євросоюзу чіткі гарантії, що криза не повториться. Тому такі прогнози шкодять налагодженню конструктивного діалогу із Росією. В компанії нагадують, що і з «Газпромом» домовилися про зменшення обсягів закупівлі газу, і кредиторів переконали відкласти виплату боргових зобов'язань. Тому ніяких фінансових передумов для зриву графіку розрахунків за паливо не вбачають. І закликають чиновників не політизувати це питання.

Зберігати спокій закликає і російське керівництво. Президент РФ Дмитро Медведєв висловив сьогодні сподівання, що перехід з нового року на ринкові ціни на газ пройде для України безболісно. Російський лідер каже, що уряди двох країн витратили багато часу, щоб перевести стосунки в газовій сфері в цивілізоване русло і закликає виконувати домовленості. Медведєв не вбачає підстав для перегляду укладених угод і в той же час не проти вдосконалення контрактів. Президент РФ зазначив, якщо Україна виконуватиме домовленості, проблем із постачанням газу до країн ЄС не буде.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG