Спеціальні потреби

Твори митця Нормана Роквела – віконце в Америку

Улюбленим ілюстратором Америки називають художника Нормана Роквела, двадцять першу річницю смерті якого нещодавно відзначали у США. Митець заслужив це ім’я не дарма. Протягом чотирьох десятиліть він ілюстрував обкладинки престижних журналів, книг, постерів і рекламних оголошень, висвітлюючи звичайні будні американського суспільства. Його гумор і оптимізм принесли йому любов американців і престижну нагороду -- президентську медаль Свободи.

Художник, який увіковічив життя у маленьких американських містечках, народився у Нью-Йорку у 1894 році. Норману Роквелу було уже 40, коли він переїхав у тихе передмістя спочатку Арлінґтона у штаті Вермонт, а потім Стокбриджа у штаті Масачусетс, де сьогодні знаходиться його музей.

Відвідувачі музею не повинні особливо напружуватися, щоби побачити головного героя картин Роквела – пересічного американця. Розповідає адміністратор музиею Одрі Менрінґ:

«Я припускаю, що на початку кар’єри він використовував професійних натурщиків. Але з часом усе частіше… запрошував друзів і сусідів. І ви бачите цей зв’язок між людьми, які його оточували і, які йому позували. Вони розуміють, що є частиною чогось особливого».

Клер Вільямс позувала для одного з рекламних замовлень Роквела. І хоча це було 50 років тому, спогади залишилися з нею на все життя:

«Часто він дзвонив сам і запрошував позувати. Призначав час і ти приходила. Це було цікаво».

Роквел вважається майстром відтворення повсякденного життя з його труднощами і гумором. Якось він сказав: «Якщо є смуток у моєму творчому світі, це приємний смуток. Якщо є проблема, це проблема жартівливого змісту».

Найбільш плідною у кар’єрі митця виявилася співпраця з літературно-політичним журналом ‘Saturday Evening Post’, для якого він зробив понад 300 ілюстрацій.

Роквел уже був достатньо відомий, коли написав серію картин ‘Американські свободи’, що принесли йому ще більшу славу. Створені у розпал Другої світової війни під впливом виступу президента Рузвельта у Конгресі, виставки цих робіт по всій країні зібрали багато грошей, які пішли на потреби фронту.

Не менш відомими є і створена ним серія малюнків американських президентів, хлопців-скаутів та трійний гумористичний автопортрет.

У 1963 році Роквел звільнився зі ‘Saturday Evening Post’ і почав співпрацювати з журналом ‘Look’. Критики негайно відзначили, що хоч стиль його ілюстрацій не змінився, тематика стала іншою – на перший план вийшли соціальні проблеми і громадянські права.

Негритянський хлопчик, зображений на картині Роквела «Нові діти у районі», є Урей Ґан, який згадує спілкування з митцем:

«Це була вклейка у журналі ‘Look’ за 1967 рік. Ця конкретно ілюстрація стосувалася інтеграції у білому районі у передмісті Чикаго, звідки був я».

Тема расових відносин, бідності чи освоєння космосу не втратили актуальності і сьогодні. Мабуть тому сотні тисяч людей щороку відвідують Музей Нормана Роквела, щоби на власні очі побачити роботи митця, який ніколи не втомився розповідати про життя в Америці.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG