Спеціальні потреби

Білл Ґейтс дарує інтернет українським бібліотекам

Протягом останніх років уряд Сполучених Штатів виділив понад 1,5 млн. доларів на відкриття в українських бібліотеках безкоштовних Інтернет-центрів. За цією програмою вже працює майже півтори сотні таких осередків. Однак незабаром їх кількість значно зросте – до ініціативи приєднався і приватний бізнес. Найбагатша людина світу, американський комп`ютерний магнат Біл Ґейтс виділив 25 мільйонів доларів, щоб встановити комп`ютери з доступом до мережі інтернет в одній тисячі українських бібліотек.

Кожен сьомий мешканець села Плоске у Броварському районі на Київщині - користувач бібліотеки, з гордістю каже її завідувач Наталія Зброжик. Хоча більшість книг тут ще з радянських часів. Інших розваг у селі майже немає. В місцевому будинку культури в одній кімнаті, яка взимку неопалюється – бібліотека, хор, і гурток саморобок. Завідувачка згадує, як минулого року діти робили стінгазету у шапках і гріли руки гарячим чаєм. Про комп'ютер тут могли тільки мріяти – на це в бюджетах сіл грошей немає. «Якби в бібліотеці в мене комп`ютер стояв, то кожна людина прийшла, подивилася, побачила і навчилася, що з ним можна зробити… і новини якісь почитати, бо газет майже ніхто не передплачує, і книги знайти, яких в нашій бібліотеці немає».

Сільський підприємець Григорій Арендар сподівається, коли у село проведуть інтернет, він зможе знайти в мережі корисну для бізнесу інформацію. Він розподіває, що йому цікава така інформація як дані про нерухомість або вартість машин. «Є що шукати», - каже він.

За даними Української бібліотечної асоціації, з майже 18 тисяч публічних бібліотек в Україні лише біля 500 надають доступ до інтернету. Тільки в кожній третій є комп`ютер, але менш ніж половина з них призначені для читачів. Така ситуація просто нонсенс для країни, яка вважає себе розвиненою, вирішили в Фундації Біла та Мелінди Ґейтс, розповідає Світлана Колесник, з проекту «Бібліоміст». «Співробітники фундації Біла і Мелінди Ґейтс розповідали нам, що коли Біл Ґейтс був маленький, він активно відвідував публічні бібліотеки у Сіетлі. І в нього залишилися дуже позитивні і гарні спогади про ті часи, і тому, коли він виріс, і став багатою людиною, він вирішив, що тепер вже він може допомогти публічним бібліотекам», - каже Колесник.

Програму, гроші на яку дав найзаможніший американець, назвали «БібліоМіст». Ця назва підкреслюватиме місію бібліотек у наближенні новітніх інформаційних технологій до людей. Конкурс вже оголошено – за його результатами 1000 сільських і районних бібліотек країни отримають комп`ютери і доступ до інтернету. Навчатимуть комп`ютерній азбуці і самих бібліотекарів – в кожній області планують обладнати тренінговий центр. Адже багато бібліотекарів, як показують дослідження, в цій справі новачки, каже Ірина Шевченко з Асоціації бібліотекарів України. «Впроваджувати технології, надавати доступ читачам, можуть лише кваліфіковані працівники, які самі з цим обізнані. Тому програми навчання і підтоговки персоналу бібліотек є одним із сегментів цієї програми».

Докладнішу інформацію про умови конкурсу можна знайти на веб-сторінці проекту «Бібліоміст» за адресою: www.bibliomist.org

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG