Спеціальні потреби

ООН вимагає відновлення Зелайї на посаді президента Гондурасу


Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка засуджує переворот у Гондурасі і вимагає відновлення на президентській посаді Мануеля Зелайї. Він виступив перед асамблеєю після голосування і назвав це рішення історичним. За його словами, він планує повернутись до Гондурасу вже у вівторок.

Усунення від влади Мануеля Зелайї відбулось у день його спроби шляхом референдуму змінити конституцію країни. Зелайя, зокрема, прагнув скасувати норму закону, яка дозволяла президенту Гондурасу бути при владі лише один термін. Верховний суд країни оголосив референдум незаконним і наказав арештувати президента. За кілька годин після того, як Зелайю депортували з країни, законодавчий орган Гондурасу призначив спікера парламенту Роберто Мічелетті тимчасовим президентом країни. Новий лідер пообіцяв займати посаду президента до січня, коли вигасає термін президенства Зелайї, і попросив залишити Гондурас у спокої. Однак усунутий від влади президент не збирається здаватися. Він негайно вирушив на зустріч лідерів країн Латинської Америки у Нікарагуа, де знайшов політичну підтримку. Мануель Залайя зазначив:

«Громадяни Гондурасу обрали мене керівником країни на чотири роки. Мій термін вигасає наступного року і не закінчується цього року. Тож я маю моральне право залишатися президентом і сподіваюсь на підтримку міжнародної громадськості».

І справді, лідери країн Латинської Америки, Генсекретар ООН та президент Сполучених Штатів засудили державний переворот в Гондурасі. Барак Обама заявив:

«Це буде жахливим прецедентом, якщо ми почнемо рухатися назад до епохи, коли військові перевороти були способом переобрання влади».

Підтримка президента Гондурасу ставить Барака Обаму по один бік з його жорстким опонентом – президентом Венесуели Уґо Чавесом, який зазначив, що його країна вимагає вияву солідарності з народом Гондурасу та президентом Мануелем Зелайєю. Але у Вашингтоні не забувають, що Мануел Залайя намагався змінити конституцію країни, аби потенційно залишитися при владі. Тож реакція Сполучених Штатів, принаймі поки що обмежилась засудженням перевороту. США не оголошували плани вивести з країни шістсот військових, які займаються гуманітарною діяльністю та тренують гондураські сили безпеки до боротьби з наркоторгівлею. Також не йде мова про припинення багатомільйонної допомоги, яку Сполучені Штати щороку надають на розвиток Гондурасу.

Останній раз в Латинській Америці лідер країни був усунутий від влади у 1993-му році. Тоді президентського крісла силою позбавили президента Ґватемали.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG