Спеціальні потреби

В Ірані у неділю загалом вщухли протести


На вулицях Тегерану дещо вщухли протести, які вибухнули в суботу, після того як переможцем президентських виборів в Ірані був оголошений Махмуд Ахмадінеджад з неочікувано високою перевагою голосів. Прихильники його суперника Мир Гусейна Мусаві наполягають на тому, що результати виборів були сфальсифіковані. Влада, однак, відкидає ці звинувачення.

Найактивніші протести відбувалися поруч із тепер зачиненими виборчими штабами Мусаві. Іранська поліція намагалася розігнати демонстрантів та не дати іншим до них приєднатися. Мало місце кілька сутичок між прихильниками Мусаві та поліцією. Також влада, з метою протистояти подальшій ескалації подій, блокує Інтернет та обмежує роботу операторів мобільного зв’язку.

За офіційним підрахунком голосів, Ахмадінеджад переміг із приблизно 62,6% голосів. Його опонент набрав 33,75%. На державному телебаченні Ахмадінеджад назвав результати виборів великою перемогою для Ірану в час, як він сказав, коли пропаганда всередині країни та за її межами була спрямована проти Ірану.

«Майже сорок мільйонів людей взяло участь у виборах. Система підрахунку голосів в Ірані є досконалою. Вибори належать людям. Я не бачив нікого з доказами. Вони кажуть, що результати виборів суперечать їхнім очікуванням. Так треба змінити очікування».

Мусаві наполягає, що вибори були сфальсифіковані та закликав своїх прихильників протистояти уряду, побудованому, за його словами, на «брехні та диктаторстві». Втім вікно для можливого компромісу закрилося, коли духовний лідер Ірану аятола Хаменеї закликав націю об’єднатися навколо Ахмадінеджада.

Під час проведення виборів не були присутні іноземні спостерігачі. Влада наказала акредитованим іноземним журналістам, які висвітлюють вибори в Ірані, залишити країну. Державний секретар США Гілларі Клінтон заявила про те, що США уважно спостерігають за подіями в Ірані.

«Ми спостерігаємо за ситуацією, яка розвивається в Ірані, і ми, як і решта людей в світі, чекаємо і дивимося, що вирішить іранський народ».

Тим часом віце-президент Джо Байден, в інтерв`ю телеканалу NBC, піддав сумніву те, чи результати виборів відображають волевиявлення іранського народу. Втім він не сказав, чи він цим озвучив позицію адміністрації Обами.

Більш стримано відреагуав Євросоюз. Виступаючи від імені організації, Чехія, яка зараз головує в ЄС, лише висловила занепокоєння насильницьким придушенням протестів в Ірані. З більш категоричною заявою виступив міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, який сказав, що наявний відрив між двома кандидатами вказує на можливість порушень, які вимагають «вичерпного пояснення».
Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG