Спеціальні потреби

Відставка Огризка була замовлена у Москві?


Відставка міністра закордонних справ Володимира Огризка була замовлена у Москві, – стверджують деякі українські експерти. У тому, що за цю відставку проголосувала частина фракції БЮТ, аналітики вбачають промовистий сигнал. Він свідчить про можливу зміну зовнішньополітичного курсу України в разі обрання Президентом Юлії Тимошенко. Таку думку в інтерв’ю «Голосу Америки» висловили експерти Євген Жеребецький та Володимир Горбач.

Відставка Огризка була спланованою акцією БЮТ. У цьому переконаний експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький. Політолог відкидає версію про «спонтанний вибух вільнодумства» у «бойовому загоні Юлії Тимошенко» і нагадує історію бютівця Ігоря Рибакова. За голосування проти лінії партії його виключили з фракції та позбавили депутатського мандата. Отож розмови про те, що 49 депутатів-бютівців натисли кнопки за відставку Огризка усупереч рішенню фракції, не витримують критики, – каже Жеребецький:

«Усе це байки, які розказує (заступник голови фракції БЮТ Андрій) Портнов чи (перший заступник голови фракції Андрій) Кожем’якін – мовляв, сталося випадково, домовленості не було... Була абсолютно чітка домовленість. Це спланована акція Юлії Тимошенко. Причому з тими людьми, які голосували, домовлялися персонально. Потрібно було набрати достатньо голосів, щоб зняти Огризка. Решта депутатів із БЮТ, можливо, про це нічого й не знали. Взагалі ця операція «Огризко», яку провернула Юлія Тимошенко з комуністами і регіоналами, є одним з найбільш характерних виявів абсолютно цинічної, безпринципної політики чинного прем’єр-міністра. Чи можна собі уявити якусь європейську партію чи парламент, де коаліція нищить міністра своїх партнерів по коаліції?»

За словами експерта, у відставці міністра закордонних справ немає жодних випадковостей. «Відставка Володимира Огризка була замовлена у Москві, зрештою, як і колись відставка Бориса Тарасюка», – стверджує Жеребецький:

«Після того як Юлія Володимирівна героїчно мовчала під час грузинської війни, її зовнішньополітичні орієнтири стали зрозумілими для всіх. Я більш ніж впевнений: коли Тимошенко домовлялася з Путіним про постачання російського газу в Україну, він виставляв чотири умови. Перша – ніякого НАТО. Друга – в Севастополі залишається Чорноморський флот. Третя – контроль над українською газовою трубою. Четверта – статус російської мови як другої державної, щоб українці забули, хто вони є. І от судячи з того, що робить Юлія Володимирівна (а Огризко, будучи на посаді, не давав їй такі речі робити), я думаю, що вона усі ці таємні домовленості реалізовує доволі послідовно».

А тим часом на переконання іншого експерта, Володимира Горбача з Інституту євроатлантичного співробітництва, справжня причина голосування БЮТ за відставку Огризка лежить не в російсько- українських відносинах, а у відносинах прем’єр-міністра з міністром закордонних справ:

«Я вважаю, що це є глибинна і основна причина такого рішення. Оскільки в останні кілька місяців український внутрішній політичний конфлікт, на жаль, перетік у зовнішню політику. Фактично можна було говорити про те, що Україна проводила дві зовнішні політики. Одна зовнішня політика – Президента України – проводилася через Міністерство закордонних справ, а інша зовнішня політика – навіть не Кабміну, а персонально прем’єр-міністра – здійснювалася через віце-прем’єра з питань євроінтеграції Григорія Немирю. І це було б іще півлиха, якби ці дві зовнішні політики не увійшли в суб’єктивне протистояння між собою. Адже не секрет, що зовнішньополітична діяльність Немирі – такого собі «особистого» міністра закордонних справ Юлії Тимошенко – була спрямована на її піар у західному світі. А з другого боку – на нищення репутації Президента України в очах закордонних партнерів».

За словами Горбача, «точкою неповернення» у стосунках Тимошенко і Огризка стала реакція Міністерства закордонних справ на таку діяльність – відомий «антитимошенківський» циркуляр, який МЗС України розіслав послам за кордоном. Після цього, вважає експерт, налагодити конструктивну співпрацю між прем’єром і міністром закордонних справ було вже неможливо, що й вилилось у його відставку.

Стосовно ж того, чи може відставка Огризка служити сигналом щодо зміни зовнішньополітичного курсу в разі як Юлія Тимошенко стане Президентом України, експерт зауважив:

«Курс справді буде змінений, але не в сенсі орієнтації зовнішньої політики. Це сигнал стосовно того, якою буде природа зовнішньої політики України, якщо Тимошенко стане президентом і контролюватиме уряд. Це буде зовнішня політика з обслуговування особистих, персональних інтересів Юлії Володимирівни Тимошенко за кордоном. Це буде зовнішня політика, побудована на особистості Юлії Володимирівни Тимошенко. Не на національних інтересах України, не на балансах і противагах, не на стратегічному виборі, а виключно на її ситуативних особистих політичних інтересах».

XS
SM
MD
LG