Спеціальні потреби

Україні погрожують санкціями за недопостачання газу


Україна має відшкодувати збитки країнам, які постраждали через зрив постачання газу в січні. Такі претензії у четвер у Москві озвучив Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв під час зустрічі із болгарським колегою Георгієм Пирвановим. Уряд Болгарії першим офіційно порушив питаня про компенсацію збитків, завданих українсько-російським конфліктом, через який країни Європи майже два тижні неотримували російського газу через територію України. Формально Болгарія може висувати претензії лише «Газпрому», з яким має контракти. Той же може в свою чергу позиватися із українською компанією «Нафтогаз», з якою уклав угоди про транзит. Поки що невідомо, у яку суму оцінинили свої збитки у Болгарії.

Натомість сам «Газпром» свої втрати вже підрахував – заступник голови російської газової монополії Олександр Медведєв оцінив їх у два мільярди доларів. Саме таку суму, за словами чиновника, його компанія має право вимагати від України. Раніше представники «Газпрому» заявляли, що підготували позов до стокгольмського арбітражу щодо порушення «Нафтогазом» контрактних зобов'язань. За претензіями Болгарії можуть з'явитися і позови від інших країн.

Польща досі недоотримує газ – майже сім мільйонів кубометрів щодоби. Ці обсяги недопостачає компанія «РосУкрЕнерго». Вона зберігала закуплене в Росії паливо в українських підземних сховищах. Однак результатом домовленостей Путіна і Тимошенко стала конфіскація цього газу. Відтак, «РосУкрЕнерго» невзмозі виконати контрактні зобов’язання перед споживачами у Польщі. Варшава поки що не озвучувала намірів вимагати компенсації збитків, а веде переговори із «Газпромом» про постачання додаткових обсягів палива. Втім, це може зробити бізнесмен Дмитро Фірташ, якого називають фактичним власником «РосУкрЕнерго». Він вже заявив, що позиватиметься щодо недопостачання газу до Угорщини під час українсько-російської суперечки. Під час кризи «Нафтогаз» не надавав його компанії необхідних обсягів палива. Судова суперечка може виникнути й щодо долі 11 мільярдів кубічних метрів палива, які «Нафтогаз» забрав у «РосУкрЕнерго».

Втім Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вже заявила, що уряд не має наміру відшкодовувати жодних втрат, завданих українсько-російською суперечкою. За її словами, в газовому конфлікті з Росією Київ займав чесну позицію і не перешкоджав транзиту до Європи. Мовляв, відсутність крадіжок підтвердив і єврокомісар з питань енергетики Андріс Пібалгз.

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG