Спеціальні потреби

Гра в шахи сприяє інтелектуальному розвиткові дітей


Численні дослідження вказують на позитивний вплив шахів на інтелектуальний розвиток дітей. Тому в американських школах збільшується кількість шахових гуртків. Френкі Рот був проблематичною дитиною. Директор його школи в штаті Мериленд Джорджіа Кларк пригадує свої перші враження від нього:

«Я негайно подумала – з ним треба щось робити, інакше нічого не вийде. Він був в третьому класі і мав проблеми з кожним дорослим».

Кларк вирішила записати його в шаховий гурток. Вона каже, що вже за кілька місяців стали помітними значні зміни:

«Коли він усвідомив, що йому все вдається в шаховому гуртку, він розквіт. Я бачу величезні зміни в ньому за останні два роки».

Близько 30-ти країн включають шахи в шкільну програму. Тепер післяшкільні шахові гуртки працюють і в дедалі більшій кількості американських шкіл.

Джим Файт є організатором і тренером шахового клубу в початковій школі Норт-Іст. За його словами, експерти одностайні в тому, що гра в шахи має позитивний вплив на мозкову діяльність:

«Науковці в один голос вказують, що шахи сприяють інтелектуальному розвитку дітей, допомагають їм в математиці і читанні.

Втім члени шахового клубу явно люблять гру не стільки за розвиток своїх здібностей, скільки за те, що вони посилюють завдяки їй впевненість у своїх силах:

- «Коли я виграю, то радію, особливо коли перемагаю сильного противника».

- «Цікаво грати в шахи, бо ти поборюєш інших».

У штаті Мериленд школярі мають можливість змагатись у турнірах, а це допомагає їм у досягненні інших цілей. Наприклад, нагородою для двох найуспішніших гравців турніру стає повна стипендія у Мерилендському університеті. Тренер Джим Файт зазначає:

« Я кажу дітям – вам буде легше вступити в коледж як шахіст, ніж як футболіст, бо подивіться, скільки існує гарних футболістів, і всі вони конкурують між собою. А ви будете сидіти і пересувати фігурки».

Шінсаку Уесуґі – старшокласник в одній з шкіл у передмісті Вашингтона. У 13-річному віці він виграв одну таку стипендію. Шінсаку вважає, що усім дітям слід грати в шахи.

Шахи дуже допомогли Френкі Роту. Колись він був заїкою, але це минуло:

«Думаю, шахи допомогли мені навчитись бути терпеливим і думати на кілька кроків уперед».

XS
SM
MD
LG