Спеціальні потреби

Як президентство Обами вплине на євроінтеграцію України?


Що означає прихід нового господаря у Білий дім для євроатлантичних планів України? Якби президентом став республіканець Джон Маккейн, експерти мали б на це запитання готову відповідь. Перемога демократа Барака Обами змусила українських політологів наморщити лоба. Вони висувають різні версії, часом взаємовиключні. Одні кажуть – обрання Обами сповільнить інтеграцію України в ЄС і НАТО, оскільки на відміну від Маккейна, він не налаштований жорстко розмовляти з Росією. Інші доводять – навпаки, входження України до західних структур прискориться. Адже політика залучення Росії, яку сповідує Обама, послабить напругу між Москвою і Вашингтоном, і Росію вже не так лякатиме розширення НАТО на Схід.

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань належить до оптимістів. На його думку, м’який компромісний підхід Обами може швидше привести Україну до омріяної мети, ніж прямолінійність і натиск:

«Певною мірою дійсно, Обама не так відкрито обстоював європейську, євроатлантичну інтеграцію України – хоча він неодноразово говорив про те, що він підтримує ці плани. Просто Маккейн робив це довше і, можна сказати, твердіше, бо це ще було навіть перед виборами 2004-го року. Але з іншого боку ми бачили це на позиції Адміністрації Буша, що коли ідеш напролом, не враховуючи скепсис деяких європейських союзників США, зокрема Німеччини і Франції, то це може викликати, навпаки, зворотну реакцію. Тому можна говорити про те, що Обама, безумовно, буде компроміснішим у стосунках з європейськими партнерами США. Тобто в короткотерміновому плані, можливо, це трохи приглушить тональність заяв, вірніше, приглушить тиск на європейських союзників – що, мовляв, давайте приймати Україну якнайшвидше – але в довгостроковій перспективі, навпаки – ми знаємо, що такий компромісний підхід може сприяти краще, ніж прямолінійний».

Інший відомий експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький очікує на сповільнення в євроінтеграційних процесах лише на сампочатку діяльності нового президента. У перспективі ж Барак Обама, що має своїм радником Збігнєва Бжезинського і чітко усвідомлює важливість євроінтеграції України, проводитиме ту саму, що й раніше, послідовну політику Сполучених Штатів. Геополітичні інтереси яких, наголошує Жеребецький, на 100% збігаються з інтересами України:

«Абсолютно об’єктивно те, що зараз уповільниться процес. Новообраний президент має скласти присягу, перебрати справи, освоїти кабінет тощо. Абсолютно натуральна, закономірна пауза настане. Натомість якщо оцінювати перспективи українсько-американські, то вони більшою мірою залежать від української сторони, ніж від американської. Тобто стилістика українсько-американських стосунків може дещо змінитися – не буде таких гарячих стосунків, як, скажімо, з республіканцями. Але реальний стан не поміняється зовсім з однієї простої причини: американці абсолютно чітко усвідомлюють свій інтерес. І зі зміною влади міняється лише стилістика, але національні інтереси лишаються. Американці абсолютно чітко розуміють, що таке Україна на карті Європи і Євразії.

Люблять американці нас чи не люблять, але в інтересах Америки, щоб на території пострадянського простору, зокрема в Східній і Центральній Європі, не було геополітичної діри. Тобто діри, яка не контролюється ні одною державою, не контролюється світом, де хаос, де організована злочинність, тероризм, наркотики – те, на що повільно перетворюємося ми. І тому, якщо говорити про перспективи, я вважаю, що чоловік, за спиною якого стоїть Бжезинський, абсолютно чітко усвідомлює, що таке Україна – і тому при ньому політика не поміняється. Інша справа, що самі українці не усвідомлюють цінність цієї американсько-української дружби, яка будується на геополітичних пріоритетах. У нас збігаються повністю інтереси».

XS
SM
MD
LG