Спеціальні потреби

Застосування допінгу – гаряча тема напередодні Олімпіади


Як і більшість спортивних організацій світу, Міжнародний олімпійський комітет забороняє використання будь-яких препаратів, що підсилюють фізичні можливості атлетів. У спортивному світі було чимало скандалів, результатом яких стало позбавлення атлетів медалей і заборона брати участь у змаганнях. Однак, у гонитві за перемогою та славою атлети не рідко таки вдаються до застосування заборонених препаратів. Вірогідно, що і після Олімпіади у Пекіні буде кілька скандалів із застосуванням допінгу.

Ефіопський бігун, дворазовий олімпійський чемпіон Гайлі Ґабраселасі тренується на висоті три тисячі метрів над рівнем моря, що природно допомагає йому показувати кращі результати. Застосування ж заборонених препаратів, гра з совістю каже він:

«Я завжди говорив, що можу обдурити тисячі людей. Але чи можу я обдурити себе?»

Однак, докори сумління не заважають багатьом спортсменам вживати підсилюючі препарати, такі як стероїди. Минулого року, американська зірка легкої атлетики Меріон Джоунс визнала, що застосовувала заборонені препарати. Її позбавили п’яти олімпійських медалей завойованих на іграх у Сіднеї у 2000-му році та засудили на шість місяців ув’язнення. Хоча скандали з допінгом кидають тінь на Олімпійський рух, вони, однак, дають зрозуміти, що використання підсилюючих препаратів жорстоко карається.

Aнтидопінговий комітет США зобов’язаний запобігати та виявляти використання допінгу. Щороку експерти комітету беруть вісім тисяч аналізів американських атлетів. Вони шукають сліди використання заборонених препаратів таких як стероїди, які допомагають наростити м’язи однак, одночасно призводять до хвороб печінки та раку. Комітет має право карати спортсменів спійманих на допінгу. У типовому випадку використання стероїдів спортсмена відлучають від змагань на два роки, та анульовують попередні досягнення. Якщо ловлять другий раз, можуть дискваліфікувати на завжди.

Хоча негативна кампанія та виявлення порушників ускладнили вживання допінгу, це все ще можливо. Пітер Санксен професор ендокринології при Лондонському госпіталі святого Томаса. Він є радником Міжнародного олімпійського комітету з питань допінгу. За словами професора, нові препарати, такі як гормон людського росту, дуже важко виявити в організмі. Він вказує на необхідність розробляти сучасні тести.

Більшість спортсменів лише вітають посилення перевірки атлетів, аби Олімпійські ігри відповідали своїй історичній ролі – визначенню найкращих у чесних змаганнях.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG