Спеціальні потреби

Саакашвілі запропонував провести вибори у січні 2008-го року


Президент Грузії Михаїл Саакашвілі, після силового придушення демонстрації у Тбілісі, запропонував провести президентські вибори у п’ятого січня 2008-го року. Про це він заявив у зверненні до народу по державному телебаченню. Саакашвілі сказав, що вибори дадуть громадянам країни можливість вирішити, хто має бути її лідером.

Європейський Союз, НАТО та ОБСЄ піддали критиці дії президента і висловили стурбованість, що введення надзвичайного стану та закриття незалежних медіа не відповідає Євроатлантичним стандартам.

Вулиці Тбілісі заповнені військовим патрулем, а незалежним телеканалам заборонено транслювати випуски новин. Поліція силою увірвалась до приміщення Аймеді ТБ і змусила припинити мовлення. У середу станція у прямому ефірі транслювала силове придушення протесту у Тбілісі. Як стверджує керівництво каналу, поліція стріляла у журналістів гумовими кулями, коли ті залишали приміщення станції. Виконавчий директор телекомпанії Люіс Робертсон назвав дії уряду короткозорими:

“У певний момент, я думаю, вони пошкодують про свої дії, але це може бути через п’ять чи може десять років”.

Журналісти зараз намагаються зрозуміти, що можна, а що заборонено робити у ситуації надзвичайного стану. Головний продюсер телекомпанії “Руставі-2” Георгій Лаперашвілі:

“Надзвичайний стан – це щось нове для усіх нас і ми намагаємось розібратись що ми можемо, а що не можемо робити. Нам сказали, що відповідно до закону ми не можемо знімати матеріали і транслювати їх”.

Міжнародні інституції піддали критиці дії Президента Саакашвілі щодо введення надзвичайного стану. Поновлення роботи незалежних ЗМІ, серед іншого є принципово важливим кроком до відновлення нормального функціонування суспільства, – каже експерт Національного Фонду підтримки демократії Меріам Лендской:

“Відновлення свободи слова у Грузії має бути першим кроком, реальний діалог між сторонами про суть виборчого процесу і проведення виборів – це ті елементи, які дадуть можливість вийти з ситуації мирним шляхом”.

На думку експерта, Саакашвілі повинен розпочати реальний діалог з опозицією:

“Щонайменше показати Заходу, що він робить справжні спроби підтримати політичний процес, не дозволити ситуації перерости у авторитаризм чи громадянську війну”.

Причиною сьогоднішньої кризи експерт називає повну відсутність у грузинської опозиції впливати на ухвалення рішень в країні:

“Причина чому такі різні політичні сили об’єднались в опозицію тому, що легітимні зауваження тих, хто не завжди погоджувався з діями уряду не могли бути висловлені через нормальний політичний процес. Деякі члени опозиції були у складі, а згодом відокремилися від Національного руху Саакашвілі, але уряд відмовлявся іти на компроміси на базі того, що вони мають більшість, і тому їхні дії є правильними і вони не збираються розглядати і сприймати конструктивну критику”.

Експерти прогнозують, що уряду Саакашвілі буде важко відновити популярність та довіру до себе. Про це кажуть і пересічні грузини.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG