Спеціальні потреби

Бюджету знову загрожує президентське вето


Український парламент сьогодні вдруге ухвалив державний бюджет на наступний рік. Президентські радники говорять, що попри наполягання глави держави, в документі не враховані пропозиції збільшити мінімальну зарплату та прожитковий мінімум. Відтак, оглядачі не виключають, що Віктор Ющенко знову накладе на закон про бюджет вето.

Верховна Рада вдруге ухвалила бюджет країни на наступинцй рік. Повторне голосування знадобилося після того, як президент Ющенко наклав на попереденю версію закону про кошторис країни вето. Як і під час першого голосування за бюджет віддали свої голоси переважно фракції «антикризової коаліції».

Чи не єдине зауваження президента, до якого прислухалися депутати – встановлення максимального розміру пенсій. Їх обмежили десятьма тисячами гривень. Ця норма стосуватиметься й самих народних обранців, які часом отримували значно більші пенсії.

Втім правляча коаліція не зважила на головну претензію президента - підняти рівень прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Однак пообіцяли наступного року спрямувати на ці статті понадпланові надходження від приватизації.

Радник президента з економічних питань Арсеній Яценюк називає ухвалену версію бюджету «неприйнятною для суспільства».

«Ми не отримали адекватної реакції, і всі спроби перерахувати бюджет (а на це треба всього 5 днів) не були зреалізовані і сьогодні знову пішов так званий силовий сценарій», -- сказав він.

Учасники коаліції закликали президента не ветувати бюджет, оскільки це крім соціальних проблем призведе до загострення протистяння між главою держави та Kабміном. Міністр фінансів Микола Азаров називає коментарі Яценюка недоречними і нагадує, що саме його відомство відповідає за своєчасність соціальних виплат:

«В цій країні з мене запитають, якщо хоч раз зірвуться виплати пенсій, або хоч раз зірвуться виплати зарплат або не буде здійснюватися фінансування», -- зазначив Азаров.

У президента є декілька варіантів подальших дій. Протягом двох тижнів він має або знову заветувати бюджет, або підписати його. Юлія Тимошенко, як і раніше, радить главі держави не брати на себе відповідальність за «антисоціальний» за її визначенням кошторис країни. Відтак вона пропонує, щоб документ було оприлюднено за підписом спікера Олександра Мороза. В цьому випадку, додає лідерка БЮТ, вся коаліція повністю візьме на себе відповідальність за стан справ у країні:

«Відповідати за антисоціальний бюджет, за той рівень життя, який матимуть люди після ухвалення цього бюджету, антикризова коаліція не хоче. Якщо президент накладе вето, а Янукович провокує його це зробити, практично всі шишки поваляться на президента», -- сказала Тимошенко.

Чи прислухається Віктор Ющенко до поради колишньої прем`єрки стане зрозуміло вже найближчим часом. Президент просить Раду терміново направити йому ухвалений документ. Вже у середу він повертається із зарубіжної поїздки до Південної Кореї.

XS
SM
MD
LG