Спеціальні потреби

Україна обмежила вивезення зерна з країни


Декілька американських компаній повідомляють про значні збитки, заподіяні діями українського уряду в аграрному секторі. Для багатьох підприємців рішення Кабінету міністрів обмежити вивезення із країни зерна виявилося несподіваним. Зірвано виконання низки міжнародних контрактів, а інвестори розмірковують про згортання своєї діяльності в Україні. Оглядачі стверджують, що ця ситуація призвела до подорожчання зерна на світових ринках. Американські дипломати переконують українських урядовців відмовитися від адміністративних методів регулювання економіки.

Водночас, в українських чорноморських портах продовжують скупчуватися вантажні кораблі під прапорами різних країн. Більшість із них завантажені зерном, призначеним на експорт. Проблема виникла після того, як минулго тижня український уряд несподівано для учасників ринку обмежив вивіз продукції за кордон. Експортери підраховують збитки. Говорить віце-президент Української зернової асоціації Володимир Клименко:

"Стоїть корабль – 50 тисяч доларів – штраф за добу. Стоїть іще – ще 50 тисяч доларів. Деякі з кораблів стоять ще з тридцятого (вересня). Це тільки збиткі від простоювання кораблів. А потім ще доведеться платити штрафи за те, що цей корабль не потрапив вчасно у країну призначення."

Оглядачі вважають – обмеження завдасть сільському господарству лише шкоди. Вже нині, церез те, що ціна зернових на внутрішньому ринку впала, аграрії не можуть вигідно продати свою продукцію. Говорить президент Української Аграрної асоціації Леонід Козаченко:

"Товаровиробники втрачають сьогодні мільярди гривень. А ті, хто бачив перспективу інвестування в цей бізнес, вони зупиняють інвестування.
Ринок зерна зараз в жахливому стані. В такому стані він не знаходився ніколи протягом останніх 15 років. Я думаю, що це питання потребує негайного розгляду в Кабінеті міністрів. Ця проблема вже стала не чисто національною, а переросла в інший масштаб. Про це вже пишуть багато зарубіжних газет і показують нас по всьому світу."

Через обмеження експорту пшениці зазнають збитків, зокрема, й американські компанії, які працюють на українському ринку. Посол США обговорював цю проблему із міністром аграрної політики Юрієм Мельником. В посольстві вважають, що необгрунтоване обмеження експорту зерна надсилає дуже поганий сигнал стосовно відкритості України у зовнішній торгівлі зернових і може загальмувати її вступ до СОТ.

Україна – один із найбільших експортерів зерна. Через поганий врожай на світових ринках цього року спостерігається його дефіцит. Українські урядовці кажуть – новий порядок ввели для того, щоб захистити внутрішній ринок. Мовляв, якщо нині зернотрейдери вивезуть забагато пшениці за кордон, навесні можна очікувати дефіциту. В цьому випадку уряду доведеться самому імпортувати зерно. Говорить заступник міністра аграрної політики Василь Моцний:

"Те, що ситуацію взяли під контроль не значить, що заборонили експорт зерна."

Оглядачі вважають: обмежуючи експорт, уряд намагається змусити аграріїв дешевше продати зерно до держрезерву. Трейдери відмовляються це робити і закликають урядовців не вживати адміністративних важелів тиску. Тим часом, через обмеження експорту з України ціни на зерно на світових ринках піднялися. Однак, заробляють на цьому фермери інших країн.

XS
SM
MD
LG