Спеціальні потреби

Експерти обговорили формулу поширення демократії в світі


Національна безпека США невід'ємно пов'язана з поширенням демократії у світі, і зокрема на Близькому Сході, - на цьому наполягає адміністрація Буша. Але чи існує універсальна формула поширення демократії? Нещодавно цю тему обговорювали експерти у Вашингтоні.

Подолання тероризму і поширення демократії є пріоритетними завданнями адміністрації Буша. У своїй промові на цьогорічній сесії Генеральної Асамблеї ООН американський президент наголосив, що досягнення цих цілей не можливе без розвитку демократії. «Ми повинні підтримати голоси надії тих жінок і чоловіків, які бажають для своїх дітей того, що і ми», - сказав Буш.

Тему поширення демократії нещодавно обговорювали на зустрічі, влаштованій Американським інститутом підприємництва. Присутній на зібранні колишній міністр закордонних справ Австралії Карет Аванс, який тепер очолює Міжнародну кризову групу каже, що демократію не можна насаджувати силою. «Навіть не намагайтеся накидати демократію силою. Це контрпродуктивно», - запевняє він.

Однак редактор консервативного журналу «Віклі стандарт» Вільям Кристол не погоджується. Він вважає, що сила може бути ефективним знаряддям у запровадженні демократії. Зокрема він говорить так: «Афганістан та Ірак проводили вибори. Там є демократичні структури. Щоправда, вони тепер під загрозою існування. Але це пов'язано з відсутністю безпеки, а не з провалом демократії». За словами Кристола, радикальні іракські та афганські угруповання, на які складають відповідальність за теракти у цих країнах, виступають проти світської влади, навіть якщо вона ісламська. При цьому Кристол вказав на досвід країн Центральної та Східної Європи, де підтримка розвитку демократичних інституцій дає певні результати.

Утім, Скот Карпентер з відділу Держдепартаменту, який відповідає за демократичні ініціативи на Близькому сході каже, що немає загальної формули, яка б сприяла поглибленню демократії. «Ми розуміємо, що поширення демократії на Близькому Сході сьогодні не те саме, що поширення демократії у східній Європі 10 років тому. Кожен регіон має свою специфіку. Тому ми не можемо просто перенести цей досвід в іншу країну», - додає він. Експерт визнає, що перехід до демократії на Близькому Сході не буде легким процесом. Однак він висловлює думку, що Вашингтон свідомий цього, і тому уряд США готовий підтримувати сили, які виступають за демократичні зміни.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG