Спеціальні потреби

Україна – партнер НАТО для авiатранспорту?


Україна може стати головним партнером НАТО з авіаперевезень. Експерти дуже високо оцінюють шанси українських компаній отримати контракти з доставки вантажів країн-членів Альянсу. Потенціал цього ринку оцінюють в один мільярд доларів. До останнього часу використовувати потенціал вітчизняної авіації не дозволяла відсутність політичної волі у парламенті.

Про те, що Україна може стати одним із головних партнерів Північно-атлантичного альянсу у здійсненні транспортних авіаперевезень заявило українське оборонне відомство. Підставою для оптимізму військових є рішення уряду, якиий схвалив відповідну постанову про співпрацю і подав її на ратифікацію Верховної Ради. У разі схвалення цього законопроекту, будуть створені правові підстави для використання країнами Альянсу української стратегічної транспортної авіації.

Нинішній міністр оборони Анатолій Гриценко вже неодноразово просив ратифікувати Меморандум із НАТО. Але Верховна Рада відмовлялася це робити з політичних мотивів – не вистачало голосів Партії регіонів. Нині вона змінила свій підхід до цього питання і в оглядачів немає сумніву, що «регіонали» підтримають співпрацю з Альянсом.

Втім, Меморандум лише перший крок до отримання контрактів на перевезення. Він визначає лише загальні принципи та засади використання української стратегічної транспортної авіації. I хоч конкуренція за контракти буде невеликою, говорить військовий експерт Сергій Згурець, за них доведеться боротися із росіянами.

«Це може бути російська компанія «Волга-Днепр», яка так само володіє парком літаків ІЛ-76 і більше конкурентів немає. Тому що європейські компанії і армії мають одну ахілесову п'яту – це відсутність достатньої кількості військово-транспортних літаків. Тому для того, щоб забезпечити потреби НАТО якраз використовують літаки ІЛ-76, які в достатній кількості має і Україна і Росія».

Державне підприємство Міністерства оборони “Українська авіаційна транспортна компанія” має близько 20 транспортних літаків різних типів. Саме її називають основним претендентом на «натівські» контракти. Вона пропонує на свої послуги помірні ціни. А літаки радянського виробництва можуть працювати в несприятливих умовах. Тим більше, що компанія доставляла вантажі НАТО в Афганістан та африканські країни, нагадує Згурець:

«Цей контракт в рамках НАТО українська сторона дуже сподівається його вибороти. Бо він дозволить забезпечити і роботу, і дозволить зберегти обличчя на тлі тих негараздів, які пов`язані із нашим рухом в НАТО. Ми то рухаємося, то не рухаємося. А з точки зору комерції – це Україні дуже вигідно».

Контракти з НАТО можуть забезпечити українських авіаторів роботою на декілька років, каже Згурець. Експерти оцінюють потенційну вартість замовлень у один мільярд доларів. Минулого року “Українська авіаційна транспортна компанія” заробила 60 мільйонів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG