Спеціальні потреби

У Росії без охорони залишилися ядерні матеріали


Минуло 15 років з того часу, як Сполучені Штати розпочали програму, покликану гарантувати безпеку найбільших у світі запасів ядерних матеріалів, які зберігаються в Росії. Однак експерти б'ють на сполох, бо темп таких зусиль надто повільний.

На думку експертів, однією з найбільших загроз безпеці у світі нині є можливість детонування терористами в межах великого міста ядерного вибухового пристрою. Нині в Росії нараховується 16 тисяч ядерних боєголовок та 600 тон ядерних матеріалів. Зростає побоювання, що саме ці запаси можуть стати для терористів легкою здобиччю. Лише маленької часточки таких матеріалів буде достатньо для створення так званої «брудної бомби». Попри міжнародні зусилля, за останні роки із складів у Росії зникло принаймні декілька десятків капсул з радіоактивним матеріалом. Роберт Берлс, старший радник Російської програми Ініціативи скорочення ядерної загрози говорить так: «Росія має найбільші запаси придатних для озброєння матеріалів достатніх, щоб виготовити за деякими підрахунками від 40 до 80 тисяч ядерних бомб. Водночас гарантується безпека зберігання лише половини від такої значної кількості матеріалів».

Щороку Сполучені Штати витрачають пів-мільярда доларів на проекти зі зменшення ядерної загрози. Від початку дев'яностих США та Росія співпрацюють у напрямку демонтажу та де активізації російських ядерних арсеналів - ракет, бом стратегічного призначення, субмарин. Однак недостатньо охороняються та залишаються легкодоступними для терористів російські ядерні дослідні реактори. «Ця проблема не нова. Загалом у світі нараховується 128 дослідних реакторів. Вони порівняно невеликі і часто знаходяться на територіях університетів та дослідних інститутів. Там зберігаються порівняно незначні запаси високо збагаченого урану. Однак цей матеріал можна використати для виготовлення ядерної зброї так само легко, як і матеріал з будь-якого іншого складу в Росії або деінде. І проблема з цими реакторами така, що їх дуже погано охороняють», - додає Роберт Берлс.

У 2002 році 40 озброєних чоловіків легко заволоділи в Дубровці кінотеатром, в якому знаходилося 800 людей. Відтак було з'ясовано, що вони також планували захопити Дослідний інституту академіка Курчатова, де знаходиться декілька ядерних реакторів. Утім, попри таку загрозу, російська військова машина, як здається, уперто не бажає дозволити американцям занадто допомагати з охороною російських ядерних об'єктів побоюючись, що така інспекція приведе до розсекречення американцями російської збройної технології.

В минулому російські офіційні особи заявляли: іноземців напевне не буде допущено до принаймні двох великих збройних заводів, де зберігається четверта частина російського високозбагаченого плутонію та урану. Роуз Ґоутмуллер експерт фундації Карнегі за мир у світі каже так: «Озброєння обох країн спрямовані як і раніше: наші на Росію, а російські на нас. Бо до цього часу діє залишена у спадок ще від часів Холодної війни система розгорнення ядерної зброї. Попри те, що ми не вважаємо Росію ані загрозою, ані нашим ворогом, як це було в минулому. Гадаю, дуже важливо гарантувати, щоб прояви непорозуміння або халатності не призвели до трагічних наслідків». Оглядачі кажуть, що знадобиться до 14 років для того, щоб завершити теперішні зусилля з демонтажу російських ядерних озброєнь.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG