Спеціальні потреби

Ізраїль знову попросив ліванців залишити свої домівки


У багатьох районах південного Лівану продовжуються бої між силами Ізраїлю та угрупованням Гезбола. Ізраїльські власті закликали мешканців місцевості на північ від ріки Літані залишити свої домівки.

Запекла боротьба між Ізраїлем та Гезболою призвела до руйнування деяких районів Бейрута. Криваві конфлікти вже не раз приносили спустошення столиці Лівану, яку багато людей називали перлиною Близького Сходу. Бейрут знав і кращі часи, - вважає Джозеф Сісіппіо. Його, колишнього працівника місцевого Американського університету колись викрали й тримали в заручниках п'ять років. Усе в Бейруті змінилося 12 липня, коли бойовики Гезболи викрали двох ізраїльських солдатів. Вже не побачиш на вулицях радісних людей і ніхто не знає, коли це все скінчиться, - каже він і додає таке: «Готелі порожні, не їздять автомобілі, зачинені крамниці та ресторани. Рідко кого зустрінеш на вулицях. Таке відчуття, неначе за одну ніч все вимерло. Жахливе відчуття».

А в історії Бейруту між тим були і періоди розквіту, які час від часу затьмарювали насильство та воєнні дії. Бейрут відомий своїми широкими бульварами і архітектурою французького стилю. Місто називали ''Парижем Близького Сходу''. Цілий же Ліван перед вибухом в 1975 році громадянської війни називали Швейцарією Близького Сходу. Громадяни тоді пишалися своїм, позбавленим конфліктів, статусом на кшталт того, що його мала Коста Ріка. Однак насіння зла вже було засіяне. Після арабсько-ізраїльського конфлікту 1948 року Ліван заполонили сотні тисяч палестинських біженців. Їх політичною та військовою діяльністю керував лідер Ясір Арафат. Протягом сімдесятих Організація Визволення Палестини залучилися до громадянської війни, безпосередню участь у якій відігравала також і Сирія. У 1978 та 1982 роках на територію Лівану ввів свої війська в Ізраїль, намагаючись цим самим припинити обстріли з ліванської території свого мирного населення.

Політичний аналітик Пол Сейлем нині проживає в Лівані. Він каже, що теперішні події є свідченням змін, які відбуваються у світі: «Ми в розпалі розпочатої 11-им вересня війни. США воюють в Іраку. Американсько-Сирійські відносини як такі не існують. Те ж саме і у відносинах з Іраном. Мирний процес у занепаді. В регіоні вирують шиїтсько-сунітські конфлікти. Отже, хоча самою ворожнечею нас не здивуєш, її нові прояви становлять дійсну небезпеку».

Ізраїль вивів свої війська із зони безпеки в південному Лівані у 2000-му році. Сирія вивела свої сили торік, після звинувачень у причетності до вбивства колишнього прем'єр-міністра Рафіка Гарірі. Перед теперішньою кризою економіка Лівану швидко зростала. Цьому сприяли зміцнілі банківська система, мале та середнє підприємництва та міжнародна допомога. Президент Арабсько-Американського інституту Джеймс Зоґбі каже, що усім сторонам треба усвідомити істину: війна не розв'яже проблем на Близькому Сході. «Розв'язка в тому, щоб кожна сторона - арабська, ізраїльська, американська визнала: військовою перемогою нічого не вирішити. Бо немає військової розв'язки політичній проблемі», - говорить він. Протягом десятиріч Ліван знавав як періоди політичної стабільності й економічного розквіту, так і криваві конфлікти. Нині прагнення кожного ліванця єдине - скоріше б закінчився конфлікт між Ізраїлем та Гезболою і в країні запанував жаданий мир.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG