Спеціальні потреби

Англійська мова може набути статусу «національної»


Сенат США недавно схвалив поправку до законопроекту, яка передбачає, що англійська стане «національною» мовою Сполучених Штатів. Представники адміністрації Буша кажуть, що поправка матиме здебільшого символічне значення.

Втім, її критики твердять, що вона може призвести до дискримінації проти іммігрантів, які не володіють англійською. Поправка до сенатського законопроекту в питанні імміграції оголошує: ніхто не матиме права на державні послуги або на спілкування з державними установами на мові іншій від англійської. Іммігранти, які домагаються американського громадянства, мусітимуть скласти іспити з англійської мови та історії США.

Ініціатива в Сенаті, за всіма ознаками, віддзеркалює настрої в суспільстві. Опитування громадської думки, проведене в березні організацією ‘‘Зол Інтернешенл’’ виявило, що 84 відсотки американців вважають, що англійська повинна бути офіційною мовою країни.

Поки що не ясно, який буде вплив поправки, оскільки вона не перекреслює існуючих законів, які вимагають надання послуг на різних мовах. Наприклад, на виборах далі використовуватимуться різні бюлетені на різних мовах. Поправка також не матиме впливу на приватні ділові зв'язки. Критики поправки, яку запропонували сенатори-республіканці кажуть, що вона призведе до дискримінації людей, які не володіють англійською мовою, зокрема проти великого іспаномовного населення США. Зокрема Геррі Рід, сенатор-демократ зі штату Невада сказав таке: «Я вважаю, що ця поправка мотивована расизмом. На мій погляд вона спрямована проти людей, які розмовляють іспанською мовою».

Ліса Неверет, представнця організації захисту громадянських прав іспановоного населення каже, що поправка може ускладнити надання державних послуг іммігрантським громадам. «У випадку надзвичайної ситуації необхідно вміти спілкуватися з людьми. Тоді не буде часу казати: пробачте, але ви не знаєте англійської. Отож я не можу зробити вам ін'єкцію, або ми не можемо надати вам необхідну допомогу. Це нелогічно», - говорить вона.

Сенат також схвалив іншу поправку, в якій англійську називають «спільною мовою, мовою, яка об'єднує», на відміну від єдиної офіційної мови. Обидві поправки про анлійську мову є частиною ширшого законопроекту в питанні імміграції, який повинен бути узгоджений з Палатою Представників. Відтак, якщо його підпише президент Буш, законопроект набере чинності.

XS
SM
MD
LG