Спеціальні потреби

Україна i Грузія думають над виходом з СНД


Україна поки що не виходитиме із Cпівдружності незалежних держав. Керівництво Міністерства закордонних справ країни запевняє, що офіційних рішень з цього приводу не приймалося. Водночас, у відомстві підтверджують, що вивчають це питання і навіть консультуються з Грузією про можливе припинення членства в СНД.

Україна не виходитиме зі складу СНД. Принаймні жодних офіційних рішень про це уряд поки що не ухвалював, каже глава зовнішньополітичного відомства країни Борис Тарасюк. Заяви українських політиків і чиновників на цю тему – лише оцінка неефективності роботи структур Співдружності, зауважив міністр. Він звертає увагу, що неодноразово критикував організацію й російський президент Володимир Путін.

Більше того, Тарасюк нагадує, що Україна намагається перетворити СНД на більш дієву та ефективну структуру. І надає свої пропозиції для його реформування. Втім український МЗС не заперечує, що вивчає можливість виходу із Співдружності. Навіть проводить з цього питання консульатції з Грузією. Уряд цієї країни так само різко критикує політику Росії, яка домінує в СНД. Речник українського МЗС Василь Філіпчук вважає таке узгодження позицій нормальною практикою:

«Ми аналізуємо весь спректр участі України у різних вимірах та різних складових СНД. В політичному, економічному та соціальному і в інших аспектах. До заверешення цього процесу рано говорити про підсумки аналізу».

Головним критерієм для ухвалення будь-якого рішення буде його корисність для національних інтересів, каже Філіпчук. Оглядачі зазначають, що заяви українських урядовців про СНД стали більш стриманими. Ймовірною причиною називають реакцію Кремля на критику Співдружності. Російські мас-медіа із посиланням на джерела у владних структурах повідомляли про ймовірні санкції проти України в разі її виходу з СНД. Серед них називали запровадження візового режиму, скасування преференцій для перебування українців в Москві, чергове підвищення цін на енергоносії.

Посол Російської Федерації Віктор Чорномирдін припустив, що вихід з СНД економічно невигідний Україні. А Володимир Путін у своєму посланні Держдумі визнав за Співдружністю важливу роль у врегулюванні багатьох регіональних конфліктів. Російський президент назвав співрацю в рамках СНД одним із пріоритетів своєї країни.

Із критикою ймовірних намірів Києва вийти із Співдружності висловилюються й українські політики. СДПУ(о) називає такі заклики провокаційними та шкідливими для стосунків із Росією. Есдеки вимагають за подібні заяви звільнити низку чиновників, зокрема й заступника глави МЗС Володимира Огризка.

На тіснішій співпраці з СНД наполягає й Віктор Янукович. Про це говориться в його коментарі, який розповсюдила прес-служба Партії регіонів. Заяву Володимира Путіна про пріоритетність партнерства в рамках Співдружності Незалежних Держав та Єдиного економічного простору він називає важливим сигналом для української влади.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG