Спеціальні потреби

Круглий стiл на тему пiдвищення прохiдного бар`єру
Пропозиція підняти прохідний бар`єр до Верховної Ради, висловлена президентом на Майдані у День незалежності, збурила український політикум. Прихильники такої зміни кажуть, що чим менше дрібних партій пройде в парламент, тим ефективніше він працюватиме. Противники заперечують, що йдеться про намір влади позбутись небажаної опозиції. Щоб обговорити тему прохідного бар`єру, Леонiд Кравчук зібрав політиків на дискусію за “круглим столом”.

Під час звернення на Майдані 24 серпня Вiктор Ющенко закликав Верховну Раду збільшити прохідний бар`єр до парламенту – аби, як він сказав, отримати справжню представницьку владу, а не клуб власників політичних партій. Наступного ж дня член президентської “Нашої України” Михайло Поживанов зареєстрував законопроект з пропозицією підняти виборчий бар`єр до семи відсотків. Як каже інший нашоукраїнець Борис Беспалий, сім – це, можливо, занадто, але й нинішні три відсотки занизька планка:

«Три відсотки породжують спокусу. Кожному здається, що от він в своєму селі перший хлопець, він як ракета пролетить над цією планкою. Значить, ми будемо стимулювати дрібнопартійність».

На думку Беспалого, в парламенті місце лише тим партіям, які дійсно користуються масовою підтримкою. Захищаючи на “круглому столі” пропозицію президента, представник “Нашої України” нагадав досвід попередніх виборчих кампаній, коли прохідний бар`єр був 4%, і закликав повернутися до цієї, як він вважає, оптимальної цифри. Ідею підвищення прохідної планки поділяє Блок Юлії Тимошенко; соціалісти кажуть, що теж не проти, якщо буде згода парламенту.

А тим часом ініціатива підвищити прохідний бар`єр викликала категоричне неприйняття тих партій, які не можуть пишатися високими рейтингами.
Так, об`єднані соціал-демократи, за соціологічними опитуваннями, не дотягують і до нинішньої 3-відсоткової планки. А відтак господар “круглого столу”, есдек Леонід Кравчук заявляє про свою недовіру президенту, який у липні підписав виборчий закон, а у серпні закликає його міняти:

«Після цього я сказав публічно: жодному слову, жодному слову президента України Віктора Андрійовича Ющенка я особисто не повірю», -- зазначив Кравчук.

Насторожене ставлення до пропозиції і в Народної партії Литвина, в якої теж ледь-ледь 3% електоральної підтримки. Її представник Олег Зарубінський називає президентську ініціативу “спецоперацією”, мета якої, на його думку – відволікти увагу від економічних негараздів:

«Пропозиція, яка пролунала з Майдану, це є дуже гарний технологічний хід. Це є дуже вдала ідея технологів.... Вдасться підвищити бар`єр – супер, не вдасться – теж добре, бо парламент... менше буде говорити... про бензин.... про м`ясо, про цукор. Тобто парламент буде говорити про буцімто найважливішу сьогодні суспільну проблему – 5 відсотків, 3 відсотки, 7 відсотків», -- сказав Зарубiнський.

Від наміру президента перед самими виборами міняти виборчий закон не в захваті і більшість експертів. Вони кажуть про спробу, за прикладом російської Думи, відсікти небажану опозицію у Верховній Раді, та навіть про наростання авторитарних тенденцій. Говорить політолог Олесь Доній:

«Це одна з тих ініціатив, яка призводить до падіння рейтингу влади у інтелектуалів. Про що свідчить ця ініціатива – про посилення авторитарних тенденцій у владі, раз, про наростання страху і невпевненості всередині влади, два, і третє, про антиєвропейськість влади».

З ним погоджується його колега Вадим Карасьов:

«Зрозуміло, що таким вибором процентним влада ставить перед собою задачу заморозити політичну ситуацію, яка склалася на кінець 2004-2005 політичного років, заморозити свою перемогу».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG